Czy mogę przyjmować płatności za usługi w formie online?
Prawo podatkowe w Polsce stale ewoluuje. Mimo tego, że nie wszystkie zmiany są złe, to przedsiębiorcy nie są z tej karuzeli zmian zbyt zadowoleni. Skutkuje to wieloma pytaniami, pośród których często pojawia się to, czy można przyjmować płatności za usługi w formie online.
- Mikołaj Frączak
- /
- 22 kwietnia 2021
Rodzaje płatności w firmie
Co do zasady na rynku pozostały dwa główne modele płatności: gotówkowy i bezgotówkowy, na który składają się zarówno tradycyjne przelewy, jak i płatności kartą oraz usługa szybkiego przelewu realizowana przez firmy pośredniczące.
Oznacza to, że każda firma działająca w naszym kraju może skorzystać z jednej z tych metod, by otrzymać na przykład wynagrodzenie za wykonaną usługę lub za sprzedany towar. Praktyka pokazuje jednak, że prym wiodą tylko dwie metody płatności: gotówka oraz przelew bankowy.
Zwłaszcza ten drugi cieszy się ogromną popularnością i na dziś dzień to właśnie on jest metodą dominującą. Przyczyna jest zresztą bardzo prosta. To ogromne ułatwienie zarówno dla osoby zamawiającej określoną usługę, jak i dla firmy ją świadczącą.
Zapewnia pełen porządek w dokumentach, dzięki czemu późniejsze rozliczenia z urzędem skarbowym nie są skomplikowane. Po prostu musimy odprowadzić odpowiednie podatki i wskazać na faktury, jakie w tym miesiącu pojawiły się w firmie: zarówno wychodzące jak i przychodzące.
Split payment w przelewach online
Split payment, czyli tak zwana płatność podzielona, pojawiła się w polskim systemie podatkowym 1 listopada 2019 roku. Od pewnego czasu nie jest to usługa opcjonalna, a obowiązek, który muszą stosować podmioty wyszczególnione w załączniku 15 do Ustawy o VAT.
W praktyce każda firma działająca w naszym kraju musi posiadać subkonto podatkowe. Nowe działalności mają je zakładane za darmo już na etapie zakładania konta firmowego. Starsze działalności także otrzymały je za darmo, jednak musiały zgłosić taką wolę swojemu bankowi.
Z płatności podzielonych musimy skorzystać, jeśli transakcja osiąga kwotę wynoszącą co najmniej 15 tysięcy złotych brutto. Przed wdrożeniem tego standardu firmy po prostu otrzymywały przelew, a następnie rozliczały się z niego. Split payment pozwala ocenić, czy podmiot znajduje się na tak zwanej białej liście VAT, a dodatkowo od razu pobiera należną część podatku na wskazane wyżej subkonto. Ustawodawca chciał w ten sposób uszczelnić system podatkowy w Polsce.
Przyjmowanie płatności za usługi online
Co do zasady jest to tradycyjna usługa, za której wykonanie firmie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Jeśli dziennikarz pracujący na zasadach B2B napisał określoną ilość artykułów dla lokalnego dziennika, to wynagrodzenie za tę pracę mu się przecież należy.
Musimy tylko upewnić się, że wystawimy naszemu klientowi fakturę na odpowiednią, wcześniej z nim ustaloną kwotę, a następnie odprowadzimy od niej do budżetu państwa wszystkie niezbędne daniny, jakich wymaga od nas fiskus. Warto wcześniej upewnić się, w jakich progach podatkowych są zapisane konkretne usługi, jakie świadczymy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?