Powerbank – jaki jest najlepszy?

Podręczny magazyn energii, bo tak można nazwać coraz popularniejsze powerbanki, stał się kolejnym po kubkach czy pendrivach często zamawianym gadżetem firmowym. Sprowadzanie go jednak wyłącznie do tej funkcji, może być jednak mocno krzywdzące. Powerbanki coraz częściej traktowane są jako obowiązkowe wyposażenie torby na laptopa czy podróżnego bagażu. Jaki model jest najlepszy?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 kwietnia 2021

Czy warto mieć powerbank?

Kto nie doświadczył nagłego rozładowania komórki w terenie i jednoczesnego braku możliwości jej naładowania, ten nie doceni praktyczności powerbanku. Zakładamy jednak, że takich osób jest bardzo mało, tym bardziej że współczesne smartfony nie są legendarnymi Nokiami 3310, które potrafiły „trzymać” baterię przez niemal tydzień.

W związku z tym, że w naszych kieszeniach posiadamy coraz bardziej zaawansowane i „prądożerne” urządzenia, powerbank zawsze powinniśmy mieć ze sobą, jako niezbędną rezerwę energii w wyjątkowych sytuacjach np. w trakcie podróży pociągiem czy samolotem.

Obecne smartfony oraz tablety, to wielofunkcyjne urządzenia, które w zależności od potrzeb mogą pełnić nie tylko rolę telefonu z internetem, ale także  nawigacji satelitarnej, centrum rozrywki, czy przenośnego routera WiFi, dzięki któremu nasz laptop komunikuje się ze światem. Nie brakuje firm, które do służbowego telefonu dodają swoim pracownikom dość pojemne powerbanki, których nie należy traktować wyłącznie jako dodatkowy prezent od firmy.

Jakie urządzenia naładuje powerbank?

Powerbank to urządzenie wielofunkcyjne, które naładuje nie tylko telefon komórkowy, ale także tablety, routery WiFi, czytniki e-booków, głośniki bluetooth, aparaty fotograficzne, a nawet coraz popularniejsze e-papierosy. W firmowym zastosowaniu warto jednak skupić się na urządzeniach mobilnych, które coraz bardziej są mocno eksploatowanym narzędziem pracy. Niewielkie urządzenie, może bowiem skutecznie uratować nas z opresji np. podczas prezentacji oferty u klienta, czy telekonferencji, w której z racji podróży służbowej, musimy odbyć na lotnisku lub pociągu. Dostęp do gniazdka 230V nie zawsze jest w takich miejscach oczywistością.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co oznacza skrót mAh?

Wybór powerbanku zawsze powinien być poprzedzony analizą jego pojemności. Porównanie dostępnych na rynku modeli jest zazwyczaj proste dzięki standaryzacji oznaczeń. Pojemność powerbanku podawana jest najczęściej w miliamperogodzinach oznaczanych skrótem mAh. Jest to identyczne oznaczenie, jak w przypadku baterii w telefonach komórkowych.

Najprościej rzecz ujmując, jeśli posiadamy powerbank o pojemności 10.000 mAh oraz telefon z baterią o pojemności 4.000 mAh to możemy być pewni, że jeden całkowicie naładowany „minimagazyn energii” pozwoli nam uzupełnić energię w naszym smartfonie do pełna i to dwukrotnie.

Różnica między mAh a Wh

Niestety używanie określenia mAh nie jest na tym rynku standardem. Spotkaliśmy się także z urządzeniami, których pojemność została wyrażona w watogodzinach (Wh). Przeliczenie tych wartości bywa karkołomne i odbywa się wg wzoru: Q(mAh) = 1000 × E(Wh) / V(V). Jeśli ktoś nie jest miłośnikiem fizyki, może skorzystać z takiego prostego kalkulatora działającego online.

Jak prawidłowo naładować telefon z powerbanku

Urządzenie samo w sobie jest bardzo proste w obsłudze. W większości dostępnych powerbanków posiadamy dwa gniazda USB oznaczone natężeniem 1A lub 2,1A. W przypadku starszych urządzeń lub czytników e-booków wystarczy nam natężenie 1A. Bardziej wymagający sprzęt, taki jak na przykład większość współczesnych telefonów, będzie potrzebowała wyższego natężenia.

Przegrzewający się powerbank

Zgodnie z instrukcjami obsługi oraz prawami fizyki, nagrzewanie się powerbanku podczas ładowana jest zupełnie normalną sytuacją. Chyba że zauważyliśmy, że zjawisko to, z każdym kolejnym ładowaniem staje się coraz bardziej zauważalne, powinniśmy rozważyć wymianę sprzętu. Szczególnie jeśli dostrzegamy przy tym spadek jego efektywności.

Nie wolno ładować powerbanków, które posiadają wyraźne uszkodzenia obudowy, lub z których wydobywa się zapach spalenizny. Wówczas powinniśmy oddać takie urządzenie do utylizacji i nie używać nigdy więcej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!