Dlaczego tak trudno kupić dysk SSD

Dyski SSD to bez wątpienia przyszłość, bez której w niedalekiej przyszłości ludzkość nie będzie w stanie się obejść. Elektroniczne nośniki zapewniają duże bezpieczeństwo gromadzenia danych, jednak ich największym atutem jest ogromna szybkość działania, która jest nieosiągalna dla tradycyjnych dysków talerzowych starej generacji. Dlaczego tak trudno kupić dysk SSD?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 maja 2021

Co wyróżnia dyski SSD?

Tradycyjne nośniki tego typu korzystają z dobrodziejstw technologii lamp elektronowych. Kluczową różnicą między dyskiem SSD a HDD jest to, że ten pierwszy nie zawiera żadnego ruchomego elementu. Nie ma tu ruchomych talerzy, które odpowiadały za zapisywanie, wczytywanie czy nadpisywanie danych.

Od początku istnienia dysków SSD producenci zdecydowali się na kompatybilność z interfejsem SATA. Wynikało to z chęci zachowania zgodności z dyskami starszej generacji. Gdyby nośnik nie potrafił współdziałać z HDD, to reakcja konsumentów mogłaby być o wiele bardziej sceptyczna.

Z biegiem czasu wprowadzono też do sprzedaży dyski zgodne z kartami PCI Express. Dopiero od kilku lat na rynku zaczął dominować interfejs M2, który zapewnił o wiele wyższą szybkość przesyłu danych. Najszybsze dyski dostępne w sprzedaży to te, które bazują na zmodyfikowanym interfejsie NVMe.

Mimo tego, że kolejne generacje dysków SSD uchodzą za coraz bezpieczniejsze, to wciąż — tak samo, jak dyski HDD — nie są one wolne od wad. Nośnik bazujący na półprzewodnikach już z zasady jest podatny na oddziaływanie pola magnetycznego. Jeśli więc położymy dysk zbyt blisko odpowiedniego dużego magnesu, to wciąż zachodzi ryzyko, że utracimy gromadzone tam dane.

Czy dyski SSD są drogie?

Jeszcze kilka lat temu inwestycja w dysk SSD mogła uchodzić za sporą inwestycję. Nośniki o odpowiednio dużej pojemności potrafiły kosztować naprawdę sporo. Na szczęście technologia ma to do siebie, że bardzo szybko tanieje.

Trend szybko rozpowszechnił się też na nośniki SSD, które przestały uchodzić za urządzenia z segmentu premium. Najpierw pojawiły się w laptopach ze średniej półki cenowej, a obecnie takie dyski napędzają nie tylko najlepsze komputery na rynku, ale są też bardzo powszechne w tanich laptopach przeznaczonych na przykład do pracy zdalnej.

Wiele wskazuje na to, że trend nie dość, że się utrzyma, to jeszcze będzie narastał. Obecnie firmy robią, co mogą, by nie tylko kusić ceną, ale też osiągami takich nośników. Jest więc ogromna szansa na to, że niebawem ultraszybkie dyski będą tak powszechne, jak kiedyś nośniki HDD.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dlaczego dyski SSD mają ograniczoną dostępność?

Nałożyło się na to kilka problemów, jednak ogromną rolę odgrywa zwłaszcza napięcie między Chinami — które dysponują największymi na świecie zasobami złóż metali rzadkich — a Stanami Zjednoczonymi, które chętnie importują zasoby tych złóż, a następnie wytwarzają z nich urządzenia hi-tech.

Można wskazać też na rosnącą popularność szybkich nośników wśród graczy oraz górników, którzy kupują najlepsze karty graficzne i dyski SSD, by wydobywać kryptowaluty. Jedną z przyczyn może być nawet niedawna blokada Kanału Sueskiego. Należy jednak spodziewać się tego, że są to problemy o charakterze przejściowym. Jeśli więc nie musimy kupować nowego dysku „na już”, być może warto uzbroić się w cierpliwość i odczekać kilka tygodni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!