Utylizacja plastiku w firmie - co robić z plastikiem?
Plastik to tworzywo, które jest niezwykle popularne w niemal każdym segmencie rynku na świecie. Spotykamy się z nim zarówno w świecie żywności spożywczej, podzespołów komputerowych, jak i w wielu obszarach specjalistycznych. Niestety, ale nie jest to surowiec przyjazny środowisku. Jak prawidłowo utylizować plastik w firmie?
- Mikołaj Frączak
- /
- 12 maja 2021
Dlaczego plastik to tak problematyczne tworzywo?
Największym problemem jest długi czas rozkładu oraz szkodliwość dla środowiska. Raz wyrzucona do lasu plastikowa butelka zostanie tam przez dziesiątki lat, zanieczyszczając naturalny ekosystem i negatywnie wpływając na żyjące w lesie organizmy.
Co gorsza, naukowcy udowodnili już, że istnienie tak zwanego koła obiegu plastiku to coś więcej niż teoria. Ludzie wyrzucają plastik. Ten — różnymi kanałami — trafia do rzek, mórz czy oceanów, gdzie jego mikroelementy są zjadane przez żyjące tam zwierzęta.
Część z nich po pewnym czasie jest zabijana, by trafić na nasze talerze. Właśnie wtedy koło obiegu plastiku się domyka, bo spożywając pozornie zwykły posiłek, zjadamy ten sam mikroplastik, który później odkłada się w naszych organizmach.
Naukowcy szacują, że obywatele niektórych państw już dzisiaj mogą nosić w swoich organizmach nawet po kilka gramów plastiku. Pozornie jest to ilość bardzo mała, jednak prognozuje się, że już taka ilość może wystarczyć, by wyrządzić w naszych organizmach wiele szkód.
Jak dbać o usuwanie plastiku w firmie?
Oczywiście najlepszą formą troski byłby profesjonalny recykling. Mało która działalność gospodarcza w Polsce ma odpowiednie zasoby finansowe, ludzkie i technologiczne, by w pełni przetwarzać raz wykorzystane produkty z plastiku.
O wiele częściej spotyka się raczej formułę opierającą się na współpracy z zewnętrznymi podwykonawcami. Taka firma raz na określony (zapisany w umowie) czas zbiera od nas wszystkie tworzywa wykonane z tego budulca, a następnie w swoich zakładach przeprowadza pełną procedurę recyklingu.
Warto pamiętać też o tym, że obowiązek troski o środowisko naturalne narzuca polskie ustawodawstwo. Od 2020 roku wymienione w odpowiednich aktach prawnych firmy mają obowiązek zapisania się do rejestru BDO i podpisania umów z podwykonawcami, którzy zapewnią cykliczny odbiór nieczystości z firmy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy problem utylizacji plastiku dotyczy każdego z nas?
Wiele wskazuje na to, że tak. Jest to tak powszechne tworzywo, że niemal nie da się nie wskazać osoby, która nigdy nie miała z nim kontaktu. Pamiętajmy o odpowiedniej segregacji nieczystości, bo to skuteczny, a jednocześnie niezwykle skuteczny sposób, by podnieść komfort życia nas wszystkich.
Nie potrzeba wiele wysiłku. Wystarczy odpowiednie odpady wrzucać do pojemników, jakie są dla nich przypisane. Już takie działania mogą dać wymierne efekty i sprawić, że problem śmieci w naszym otoczeniu, stopniowo zacznie zanikać.
Warto też poświęcić odpowiednią uwagę edukacji najmłodszych. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu na budowanie świadomości ekologicznej, to wyrzucenie pustej butelki czy opakowania na trawnik, czy do lasu będzie występować o wiele rzadziej. Z korzyścią dla wszystkich.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?