Ergonomia fotela biurowego

Co to jest ergonomia fotela biurowego? Jak wybrać ergonomiczny fotel?

  • Michał Górecki
  • /
  • 13 maja 2021

Fotel, na jakim spędzamy czas w pracy to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego biura. Musi on być skonstruowany we właściwy sposób, by nie obciążał zbyt mocno kręgów, które i tak — z racji pozycji siedzącej — muszą sobie radzić z dużym naciskiem. Jak wybrać najlepszy fotel do biura?

Dlaczego fotel biurowy jest tak ważny?

W pozycji siedzącej — na przykład wprowadzając dane w firmie — spędzamy kilka godzin dziennie. Od poniedziałku do piątku z niewielkimi przerwami. To bardzo niekorzystne dla naszych pleców, a także dla układu nerwowego i krwionośnego.

Naukowcy już dawno temu obliczyli, że uśredniony nacisk na kręgi ulokowane w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może przekraczać nawet 200 kilogramów. Bardzo mocno jest też narażony odcinek szyjny. Jeśli przez dłuższy czas siedzimy w złej pozycji, a nasze plecy nie dotykają oparcia fotela, to ryzykujemy wiele urazów mięśniowo-kostnych, które są trudne w leczeniu.

Należy pamiętać też o tym, że bardzo ważne jest, by trzymać nogi płasko na podłodze. Nie możemy dotykać jej tylko palcami. Cały obszar śródstopia powinien mieć styczność z podłożem. Można to łatwo osiągnąć, jeśli nasz fotel ma odpowiednie możliwości regulacji wysokości.

Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że fotel biurowy powinien oferować możliwość swobodnego odchylenia się w tył. To prosty zabieg, który pozwoli odrobinę odciążyć plecy. Warto upewnić się też, że podłokietniki są wykonane z dobrej jakości, miękkiego tworzywa, które nie będzie zbyt mocno przylegać do rąk. Latem szczególnie docenimy te fotele biurowe, które są wykonane z tworzywa, które pochłania nadmiar ciepła. Pozwoli to zachować nieco większy komfort termiczny.

Czy ergonomiczny fotel do biura musi być mobilny i mieć kółka?

Powinien. To prosty i niezwykle skuteczny sposób na to, by szybko odsunąć się od biurka bez konieczności angażowania zbyt wielu grup mięśniowych naszego ciała. Jeśli wstajemy po kilku godzinach bezruchu, to zbyt szybkie poderwanie się z klasycznego fotela mogłoby skutkować naciągnięciem mięśni i ścięgien. O wiele lepiej lekko odepchnąć się nogami od podłoża, a następnie powoli wstać.

Pozwala to stwierdzić, że dobry fotel do biura zdecydowanie powinien mieć kółka. Pamiętajmy jednak o tym, by były one wykonane z możliwie jak najdelikatniejszego rodzaju plastiku. Znacznie zniweluje to szanse na zarysowanie paneli — jeśli takie pokrywają podłogę pomieszczenia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas wyboru fotela do biura?

Pamiętajmy o tym, że nawet idealny fotel nie zastąpi dobrego, odpowiednio wysokiego biurka. Na pewno warto pomyśleć o biurku, które pozwala regulować wysokość blatu, na którym znajduje się laptop czy komputer PC. Można postawić na regulację manualną lub mechaniczną.

Warto też przed zakupem upewnić się, że fotel sięga powyżej linii karku. Tylko w taki sposób będziemy mogli w pełni bezpiecznie odchylić głowę, bez obawy o to, że nadwyrężymy odcinek szyjny kręgosłupa. Zaleca się, by fotel miał wzmocnione podparcie na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa, którego wysokość można regulować.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!