BHP: Czym jest prewencja stresu w pracy?
Zarządzanie przez stres do niczego dobrego nie prowadzi. Co więcej, może być potraktowane jako mobbing, dlatego wielu pracodawców idzie w zupełnie innym kierunku, wdrażając w swoich strategiach BHP — prewencję stresu w pracy. Czym jest prewencja stresu w pracy i czy opłaca się nią wprowadzać?
- Mikołaj Frączak
- /
- 20 maja 2021
Prewencja stresu w pracy
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku w USA, dużą popularność zyskiwały opracowania na temat złych konsekwencji stresu w pracy. Psychologowie zwracali uwagę, że tworzenie przyjaznego środowiska dla pracownika, w którym czynniki stresogenne zostaną w miarę możliwości ograniczone do minimum, wpływa na większą efektywność pracy oraz wydajność osób.
Oczywiście są takie zawody, w których stres jest naturalną częścią ich wykonywania. Mowa np. o kontrolerach ruchu lotniczego, ratownikach medycznych czy służbach mundurowych. W takich miejscach mówi się o pilnej konieczności likwidacji źródeł „niepotrzebnego stresu” wynikającego np. z konfliktów personalnych, nadmiernej biurokracji czy „trudnych” osobowości przełożonych.
Dlaczego warto walczyć ze stresem pracowników?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Mniej zestresowany pracownik jest zawsze lepszy od tego, który jest przytłoczony pracą oraz otrzymuje wyłącznie negatywne informacje zwrotne od przełożonych. Takie osoby boją się samodzielnego podejmowania decyzji, co często opóźnia np. procesy produkcyjne. Wreszcie taka osoba jest bardziej podatna na choroby, a to może skutkować dłuższą absencją i stratami z niej wynikającymi.
Eksperci zwracają uwagę, że wiele w tym względzie zależy od podejścia przełożonego. Często już na etapie rekrutacji na stanowiska menadżerskie, kandydaci rozwiązują testy psychologiczne, dzięki którym można oszacować, jak bardzo osobowość przyszłego kierownika czy dyrektora może negatywnie wpływać na atmosferę w zespole. Choć z drugiej strony trzeba przyznać, że wciąż nie brakuje w kraju takich firm, w których polityka „dziel i rządź” oraz praktyk ocierających się o mobbing jest niestety charakterystycznym podejściem. A szkoda.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy można usunąć przyczyny stresu w firmie?
Oczywiście nie jest łatwo tak przeorganizować strukturę firmy, by każdy był zadowolony. Trzeba jednak skupić się na podstawowej zasadzie prewencji antystresowej, jaką jest eliminacja (w miarę możliwości) szkodliwych czynników. Jeśli okaże się np., że poniedziałkowe spotkania, podczas których odbywa się podsumowanie ubiegłego tygodnia, są zbyt stresujące dla pracowników, można zwyczajnie przesunąć je na piątek. Można też zmienić ich formułę w taki sposób, by podnieść proporcjonalny udział pozytywnego feedbacku nad krytyką i poważnymi uwagami dotyczącymi pracy.
Definicja stresu w pracy
Stres jest stanem, który każdy odbiera inaczej. Część osób deprymuje, innych mobilizuje do działania. Drugi z wymienionych przypadków zazwyczaj jest efektem obliczonym na bardzo krótką skalę.
Przyjmuje się, że stres w miejscu pracy powstaje wówczas, kiedy pracownicy i/lub pracodawcy odczuwają rodzaj psychicznego dyskomfortu, którego źródeł należy upatrywać np. w warunkach i wymaganiach, szczególnie gdy w danej chwili przewyższają one możliwości osób lub zespołu. Przykładem mogą być zbyt krótkie deadline’y oraz towarzysząca im presja czasu.
Negatywny wpływ stresu na zdrowie pracowników
Według informacji przedstawionej na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy długotrwały stres może prowadzić do bólów mięśni karku, barków oraz dolnej części kręgosłupa. Możliwe są także owrzodzenia układu pokarmowego oraz skurcze jelit powodujące ból. Wśród konsekwencji kardiologicznych wymienia się nadciśnienie, udar mózgu, chorobę wieńcową, a także powszechny w polskich realiach zawał serca.
Stres może powodować także zachorowania na depresję, oraz zwiększone prawdopodobieństwo nowotworów. Osoby poddane stresującym warunkom, często uciekają w używki takie jak alkohol, papierosy, czy w skrajnych wypadkach — narkotyki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?