Czekasz na aktualizację do Androida 11? Zobacz, co się zmienia?

Z każdym tygodniem rośnie liczba użytkowników smartfonów i tabletów, którzy otrzymują aktualizację systemu operacyjnego do Androida 11. Oczywiście taką możliwość mają właściciele nieco nowszych telefonów, jednak gama urządzeń przewidzianych od odświeżenia oprogramowania jest naprawdę długa. Co oznacza przesiadka na Androida 11. Co się zmieni dla użytkownika?

  • Michał Górecki
  • /
  • 21 maja 2021

Jaka jest najnowsza wersja Androida?

Najnowszą obecnie wersją Androida jest ta oznaczona numerem „11”. Choć branżowe portale piszą już o „dwunastce”, to jednak jest ona jeszcze „w budowie”, a na premierę przyjdzie nam pewnie poczekać do września 2021 roku.

Póki co, tegoroczna wiosna dla wielu użytkowników telefonów jest okazją do przesiadki z Androida 10 na 11. Choć są i takie smartfony, które aktualizację otrzymały jeszcze w ubiegłym roku.  Przez najbliższe miesiące kolejne modele będą otrzymywały najnowszą wersję oprogramowania do zainstalowania. O dostępności aktualizacji zostaniemy poinformowani specjalnym komunikatem systemowym. Aktualną wersję OS można sprawdzić w ustawieniach.

Główne różnice m.in. Androidem 10 a 11

Niezaawansowani użytkownicy smartfona nie zauważą rewolucyjnych zmian. Google wprowadza wszelkie innowacje stopniowo. Nie będzie więc szoku, że oto nagle po nocnej aktualizacji budzimy się z zupełnie „nowym” smartfonem. Na pierwszy rzut oka „jedenastka” wygląda bardzo podobnie do poprzedniej wersji systemu. Jednak cytując klasyka – najważniejsze nie jest widoczne dla oczu…

Najnowsza wersja systemu z zielonym robocikiem wprowadza bowiem wiele udoskonaleń, które w mniej lub bardziej zauważalny sposób ułatwiają korzystanie z urządzeń.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bezpieczeństwo użytkownika w Androidzie 11

Bezpieczeństwo użytkownika to bez wątpienia priorytet dla programistów. „Jedenastka” zmienia nieco podejście do pozwoleń na dostęp aplikacji do różnych funkcji telefonu. W wielu przypadkach pytania o uprawnienia będziemy otrzymywać częściej, np. po restarcie urządzenia. To samo będzie działo się z aplikacjami, o których dawno zapomnieliśmy i zalegają w naszym telefonie.

Nieużywane oprogramowanie po pewnym czasie zostanie odcięte od wyrażonych wcześniej zgód. Jeśli sobie nagle przypomnimy o takiej aplikacji, wówczas zostaniemy poproszeni o ponowną zgodę. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli należymy do kolekcjonerów różności ze sklepu Play.

Obsługa komunikatorów w Android 11

Jedną z najczęściej używanych aplikacji w smartfonach są komunikatory. Nic więc dziwnego, że programiści z firmy Google skupiają się na udoskonaleniu obsługi tego typu aplikacji. Ich obsługa w nowym systemie zdaje się być bardziej uporządkowana. Widać to na pasku powiadomień. Przydatne jest także ustawianie priorytetu dla wiadomości, które mogą pojawiać się nawet na zablokowanym ekranie.

Jak zrobić tutorial aplikacji na Androidzie 11

Nowe możliwości Androida 11 ułatwią także działanie osobom, które chcą stworzyć np. filmowy tutorial na temat gry czy ciekawego narzędzia w aplikacji. To bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawi, że telefon nagra się sam, bez konieczności szukania specjalnych aplikacji, które nam to umożliwią.

Android 11 i internet rzeczy

Świat coraz mocniej wchodzi w technologię tzw. internetu rzeczy (IoT), który polega na wzajemnym komunikowaniu się różnych urządzeń. Poszerzy się więc gama sprzętu, którym będziemy mogli sterować za pomocą naszego telefonu. Najwyraźniej nasze smartfony będą się stawały pilotami zdalnego sterowania do wszystkiego.

To oczywiście niektóre zmiany. Jeżeli już mamy nowego Androida, warto poszukać samemu nowych technologicznych rozwiązań… z pewnością znajdziecie wiele niespodzianek od Google.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!