Czy fotowoltaika może spowodować pożar?

Zielona energia — do której zaliczają się też panele fotowoltaiczne — z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czy fotowoltaika może spowodować pożar? Jakie zagrożenia niesie ze sobą ten model pozyskiwania energii?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 maja 2021

Jak działa fotowoltaika?

Nadrzędną rolę odgrywa tu oczywiście energia słoneczna oraz specjalne panele. Promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne. Zgromadzone fotony wprawiają w ruch elektrony, co skutkuje wytwarzaniem się energii, która musi w jakiś sposób znaleźć ujście.

W instalacjach fotowoltaicznych tę funkcję pełni falownik, którego główną rolą jest konwersja energii na prąd w klasycznym tego słowa rozumieniu. Energia elektryczna jest dalej rozprowadzana po domu. Możemy więc dzięki niej ogrzewać na przykład bojler lub zasilać niektóre instalacje.

Zielona energia pozyskiwana w ten sposób to obecnie jedna z najciekawszych alternatyw dla paliw kopalnych, która jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki każdego z nas — zwłaszcza zaś tych osób, które mają własny dom i są gotowe zainwestować nieco pieniędzy w fotowoltaikę.

Trudno oszacować, jaki jest czas zwrotu takiego projektu, bo zależy to od wielu zmiennych, w tym nasłonecznienia, jakości samych paneli fotowoltaicznych oraz ich liczby. Z roku na rok rośnie też żywotność takich instalacji. Dziś nikogo nie dziwi już fotowoltaika, która działa nawet przez 20-30 lat.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest droga?

Na pewno jest o wiele tańsza niż 10-20 lat temu. Co warto podkreślić, dobre, cenione za duży odzysk energii systemy, także coraz szybciej tanieją. Skutkuje to tym, że próg wejścia bardzo szybko się obniża. Niemal z roku na rok za instalację fotowoltaiczną płaci się coraz mniej.

Mając na uwadze rosnące ceny prądu i zwyżkujące stawki, jakie musimy płacić za niektóre paliwa kopalne, energia ze słońca to doskonały pomysł, by podreperować domowy budżet. Warto wskazać też na to, że systemy fotowoltaiczne, których moc nie przekracza 50 kWp można instalować bez pozwolenia budowlanego. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy fotowoltaika może spowodować pożar?

Co do zasady każda instalacja elektryczna może spowodować pożar. Fotowoltaika także, choć niezbyt często słychać o takich przypadkach. Jest to jednak możliwe, dlatego też ustawodawca zdecydował się na „zabezpieczenie” takich osób.

Musimy uzgodnić taką instalację z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, jeśli jej moc przekracza 6,5 kWp. Należy położyć szczególny nacisk na zgodność z wymaganiami p/poż. Co warto podkreślić, taką instalację trzeba też zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej.

Pamiętajmy też o tym, by na etapie montażu zadbać o zabezpieczenia, co może odegrać kluczową rolę w razie zwarcia i pożaru. Warto upewnić się, że nasza instalacja ma zabezpieczenia nadprądowe, a także rozłączniki i ograniczniki przepięć. Wysoko cenione są optymalizatory mocy. W razie zaniku napięcia automatycznie zmniejszają one napięcie paneli do 1V. To skuteczne zabezpieczenie, które zdecydowanie warto mieć po swojej stronie. Dobre instalacje z optymalizatorami nie kosztują już tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!