Gdzie oddawać zużytą makulaturę?

Troska o ekologię jest bardzo ważna. Powinniśmy segregować odpady, a także oddawać niektóre z surowców do wtórnego przetworzenia. Jednym z takich produktów jest na przykład makulatura. Gdzie ją oddawać i jak należy ją składować?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 maja 2021

Czy skupy makulatury wciąż działają?

Zdecydowana większość takich podmiotów zaprzestała działalności wiele lat temu. Takie skupy były niezwykle popularne u schyłku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i III RP, jednak z biegiem czasu większość z nich zaprzestała działalności. Dlaczego?

Główną przyczyną był prosty rachunek ekonomiczny. Papier nie jest surowcem tak drogim, jak na przykład niektóre metale szlachetne czy półszlachetne. W praktyce skutkowało to tym, że za kilogram makulatury można było dostać o wiele mniej pieniędzy, niż za kilogram innych surowców.

Co więcej, w obecnych czasach dostęp do papieru jest w zasadzie powszechny. To bardzo tani surowiec, którego na rynku nie brak. Widać to doskonale, gdy wybierzemy się na zakup do dowolnego sklepu papierniczego. Zwykłe zeszyty czy bloki formatu A4 kosztują (niemal dosłownie) grosze. 

Taka sytuacja doprowadziła do znaczących przekształceń na rynku. Skupy makulatury często przebranżowiły się na klasyczne skupy złomu, zupełnie zmieniając swój target. Handel zużytym papierem stał się niezwykle niszowy i dopiero od kilku lat ilość recyklingowanych w ten sposób odpadów znów rośnie.

Jak segreguje się papier?

Wiele dobrego zrobiła nowelizacja głównych aktów prawnych w Polsce. Obecnie recykling to wręcz obowiązek. Co więcej, sporo gmin zachęca swoich mieszkańców, by ci dokładnie segregowali odpady, oferując im w zamian niższe opłaty za wywóz nieczystości.

Do jakiego kosza wrzucamy odpady papierowe? Zdecydowaną większość z nich umieszczamy w niebieskim pojemniku. To właśnie tam powinny wylądować gazety, a także książki w miękkich okładkach, katalogi, tektura czy papier pakowy.

Z drugiej jednak strony, nie każdy element wykonany z papieru można umieścić w tym kontenerze. Zabrania się wyrzucania tam produktów, które mają jakąkolwiek zawartość, a więc na przykład pudełka wykonanego z papieru, w którego środku znajduje się jeszcze jedzenie.

Zakaz dotyczy też umieszczania tam tapet, kalki, a także artykułów higienicznych czy tak zwanego papieru foliowanego. Należy pamiętać też o tym, by odpady papierowe nie były mokre czy zawilgocone. Będzie wtedy bardzo trudno poddać je procedurze recyklingu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy recykling papieru się opłaca?

Nawet jeśli wydaje nam się, że to zwykła strata czasu, to warto zastanowić się nad tym problemem nieco szerzej. Każda szansa na wtórne wykorzystanie papieru w przemyśle spowalnia masową wycinkę drzew na całym świecie, w tym także w Puszczy Amazońskiej.

Jeśli więc podchodzimy do troski o planetę na poważnie i świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko stabilny ekosystem może utrzymać żyjące na Ziemi organizmy, to zdecydowanie warto poświęcić te kilka minut na segregację odpadów i w ten prosty sposób „dołożyć się” do ochrony planety, na której przecież wszyscy mieszkamy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!