Inteligentna wtyczka. Jak działa

Akcesoria smart home przebojem wdarły się do Polski. Coraz chętniej z nich korzystamy, bo przekonaliśmy się do wielu zalet, jakie niosą ze sobą takie rozwiązania. Ciekawym przykładem gadżetu, który może nieco obniżyć nasze rachunki za prąd, jest inteligentna wtyczka. Jak działa i co ją wyróżnia?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 maja 2021

Jakie są najpopularniejsze akcesoria smart home?

Niemal każdy z nas słyszał o inteligentnych żarówkach, które potrafią łączyć się z siecią WiFi, co z kolei umożliwia nam nawigowanie i zarządzanie nimi przez aplikację na smartfona. To świetny sposób, by szybko rozjaśnić lub przyciemnić oświetlenie.

Jeśli taka inteligentna żarówka wykorzystuje pełną paletę RGB, to dzięki intuicyjnemu menu nawigacyjnemu użytkownik może też szybko zmienić kolor oświetlenia. W jednej chwili może ono wchodzić w zimny błękit, a po chwili, wykonując tylko kilka ruchów dłonią, może zachodzić w ciepły orange. 

Kolejny sprzęt smart home, który świetnie odnalazł się w polskich realiach, to roboty sprzątające. Wiele osób pokochało je zwłaszcza za zaprogramowane tryby pracy, dzięki którym w czasie, kiedy nie ma nas w domu, maszyna może samodzielnie posprzątać za nas podłogi.

Co więcej, rośnie też popularność tak zwanych hybryd sprzątających, czyli odkurzaczy i robotów, które można określić mianem inteligentnego mopa, które sprzątają metraż na mokro. Zaoszczędza to wiele czasu, który domownicy mogą przeznaczyć na przyjemności.

Smart home wdziera się też do kuchni: małego i średniego AGD. Nikogo nie dziwi lodówka, która pozwala pobrać przepisy z sieci, a także przypomina nam, jakie produkty trzeba kupić. Rośnie też popularność piekarników, które mają zaprogramowane konkretne przepisy, dzięki czemu przyspiesza proces gotowania czy pieczenia ciast.

Jak działa inteligentna wtyczka do kontaktu?

Jest to jakby nakładka na gniazdko z prądem. Ma wbudowany moduł łączności bezprzewodowej, dzięki któremu możemy szybko dezaktywować lub aktywować (włączyć) dane gniazdko. Jedną z najważniejszych funkcji tego urządzenia jest analityka.

Inteligentna wtyczka wyświetla dane o zużyciu prądu. Gdy pozna już nasze nawyki, może samodzielnie odłączać w nocy pobór mocy od sieci, dzięki czemu nieużywane sprzęty — na przykład telewizor czy kuchenka mikrofalowa — nie będą pobierać zbędnej energii, za którą trzeba później zapłacić.

Można też włączyć lub wyłączyć poszczególne gniazdka nawet wtedy, gdy będziemy tysiące kilometrów od domu. Wystarczy, że będziemy mieć dostęp do sieci i zalogujemy się do aplikacji. Inteligentne wtyczki bazują na łączności WiFi, więc przez większość czasu są on-line. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy akcesoria smart home, są drogie?

I tak i nie. Na szczęście próg wejścia bardzo mocno spadł na przestrzeni ostatnich lat. Można kupić inteligentną żarówkę za mniej niż sto złotych. Uśredniony koszt zakupu wtyczki w wysokiej jakości również nie powinien przekraczać tej kwoty. Większym wyzwaniem może być na przykład zakup robota sprzątającego. Polecane urządzenia często kosztują nawet i tysiąc złotych, choć czasem można trafić na ciekawe promocje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!