Kto odpowiada za pracownika podczas drogi do pracy?

Czy tego chcemy, czy nie wypadki chodzą po ludziach. Zdarzają się nie tylko w domu czy na urlopie, ale i w pracy. Problematyczne w rozumieniu prawa mogą być wypadki, które przytrafiły się nam, gdy dopiero zmierzaliśmy do miejsca, gdzie pracujemy. Kto w takiej sytuacji odpowiada za pracownika?

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 maja 2021

Kiedy wypadek w drodze do pracy zapewnia świadczenia zawarte w ubezpieczeniu?

Częstą praktyką ubezpieczycieli jest stosowanie nieco wyższych stawek za zdarzenia losowe, które przytrafiają się nam w miejscu pracy. Załóżmy, że za złamanie ręki w firmie dostaniemy do 10 tysięcy złotych, a w czasie wolnym tylko połowę tej kwoty. Jak potraktować drogę do pracy?

Na pewno warto wskazać na Artykuł 57 Ustawy o Emeryturach i Rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się bowiem, że droga do pracy nie zawsze musi być potraktowana przez ubezpieczyciela w ten sam sposób, który będzie dla nas korzystny.

Bardzo częstą praktyką jest taka interpretacja tej drogi, że jest to najkrótszy możliwy do pokonania określonym rodzajem transportu odcinek między domem a miejscem świadczenia usługi pracy. To z pozoru oczywista definicja, jednak skrywa ona pewną pułapkę.

Załóżmy, że do pracy docieramy jedną drogą, którą dzieli od naszego domu dokładnie 10 km i pokonujemy ją samochodem. Co jeśli w zimie zboczyliśmy 500 metrów w boczną drogę, by kupić sobie coś do zjedzenia w pracy? Z formalnego punktu widzenia zboczyliśmy z drogi i została ona przerwana, a więc złamaliśmy zasady wyrażone w Artykule 57, prawda?

Co trzeba uznać za drogę do pracy?

Na szczęście ustawodawca dość jasno zinterpretował tę definicję. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawie, droga do pracy (lub z pracy do domu) to trasa z pracy lub z innego miejsca wykonywania działalności, które stanowi tytuł ubezpieczenia rentowego.

W definicji mieszczą się też miejsca spożywania posiłków oraz nauki lub studiów. Praktyka pokazuje, że do miejsca spożywania posiłków lepiej podejść w sposób wąski. Jeśli na przykład w ramach przerwy na lunch wyszliśmy z firmy coś zjeść i zdarzył się wypadek, to wciąż powinniśmy być klasyfikowani jako osoby, które doświadczyły wypadku w miejscu pracy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kto odpowiada za pracownika podczas drogi do pracy?

W miejscu pracy za pracownika odpowiada pracodawca. Jeśli pracodawca naraził osobę zatrudnioną w firmie na niebezpieczeństwo utraty życia lub odniesienia ciężkiego uszczerbku zdrowotnego, to podlega wysokiej karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeśli działanie miało charakter nieumyślny, zasądzona może zostać grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Warto pamiętać też o tym, że część tej odpowiedzialności spada na osoby zarządzające pracownikami, a będące na przykład menedżerami czy kierownikami działów. Co do zasady, każdy pracownik będący wyżej w strukturze firmy, a w danej chwili wydający polecenia podwładnemu, w razie wypadku, może zostać zawezwany i w razie niedopełnienia swoich obowiązków, ponieść odpowiedzialność za narażenia życia lub odniesienie uszczerbku na zdrowiu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!