Praca w centrum coworkingu. Czy to jest bezpieczne pod względem tajemnic firmowych?

CoWorking to coraz częściej spotykana metoda prowadzenia biznesu nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych państwach. Bez wątpienia ma ona wiele zalet, jednak niesie też ze sobą kilka potencjalnych zagrożeń. Czy CoWorking pozwoli pozostać zgodnym z firmową polityką bezpieczeństwa?

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 maja 2021

CoWorking — na czym polega?

W pewnym uproszczeniu jest to praca w biurze wynajmowanym na przykład na godziny z innymi osobami, których — przynajmniej na początku — nie znamy. Jest to świetny model prowadzenia biznesu dla freelancerów oraz osób, którym do pracy wystarczy tylko ich laptop, a czas i miejsce nie ma większego znaczenia.

W tym gronie można na przykład wskazać na copywriterów, ale i programistów, ghostwriterów, a nawet niektórych dziennikarzy czy konsultantów. CoWorking pozwala minimalizować koszty pracy. Wynajem biurka na godziny na pewno będzie tańszy niż wynajmowanie całego pomieszczenia na dłuższy czas.

Po stronie zalet na pewno trzeba wskazać też na rozdzielenie życia prywatnego od zawodowego. Jeśli wcześniej pracowaliśmy z domu, a obecnie — na przykład dlatego, że urodziło się nam dziecko lub jesteśmy w trakcie wielkiego remontu — jest to niemożliwe, to CoWorking może być jednym z najlepszych pomysłów.

Warto jednak pamiętać o tym, że — z założenia — jest to model pracy, który polega na rotacji. Ludzie, z którymi będziemy się mijać w biurze, będą szybko się zmieniać. Część z nich zapewne przypadnie nam do gustu, ale zachodzi też ryzyko napotkania na osoby, które będą nadawać na zupełnie innych falach niż my. 

W jakiej pracy CoWorking może się nie sprawdzić?

Na pewno warto dwa razy zastanowić się nad takim modelem pracy, jeśli mamy dużo rozmów online. Gwar, obecność dużej liczby osób czy ryzyko ciągłego wchodzenia nam innych osób w kadr podczas rozmowy to czynniki, które potrafią skutecznie rozpraszać i irytować.

Nie jest to też dobre miejsce do pracy dla samotników, którzy po prostu lubią zamknąć się w swojej małej przestrzeni, w ciszy zrobić swoje zadania i udać się do domu, by w spokoju pograć w gry na konsoli, poczytać książkę lub pooglądać telewizję. 

Warto też dwa razy zastanowić się nad tym modelem zatrudnienia, jeśli nasza praca opiera się na tworzeniu prezentacji wideo z naszym udziałem. Gwar rozmów czy niewielka przestrzeń, jaką będziemy mieli do wykorzystania, może skutecznie uprzykrzyć obowiązki.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

CoWorking a bezpieczeństwo danych firmy — jest się czego obawiać?

I tak i nie. Wiele zależy od nas samych. Nie musimy łączyć się z siecią WiFi, jaką zapewnia właściciel biura. Możemy korzystać na przykład z własnego pakietu mobilnego. O wiele większym zagrożeniem jest jednak to, że nie wygasimy laptopa gdy na przykład pójdziemy do łazienki i ktoś uzyska dostęp do informacji, które chcielibyśmy zachować w posiadaniu naszej działalności.

Trzeba być osobą niezwykle zorganizowaną i systematyczną, by ograniczyć ryzykom wycieku danych do zera, bez względu na to, czy pracujemy w domu, biurze czy wynajmujemy biurko na godziny. Trzeba jednak stwierdzić, że entuzjaści bezpieczeństwa danych powinni przemyśleć CoWorking dwa razy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!