Jak chronić firmę przed kradzieżą własności intelektualnej?

Czy można ochronić swoją firmę przed kradzieżą własności intelektualnej? Oczywiście! Jest na to kilka sposób. Sprawdź jakie.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 16 listopada 2023

 Własność intelektualna firmy

To, co wytwarza dana firma to tzw. własność intelektualna, którą chroni prawo. To jednak nie odstrasza oszustów przed  bezprawnym korzystaniem z rozwiązań innych firm. Do elementów, które mieszczą się w kategorii: własność intelektualna zaliczamy:

  • Znaki towarowe, które potwierdzają autentyczność firmy. Mogą przybierać formę słów, kształtów, kolorów oraz być kombinacją tych elementów.
  • Patenty użytkowe — chronią wynalazki, metody i procesy.
  • Patenty na wzory odnoszą się do ochrony nowatorskich ozdobnych lub fantazyjnych cech estetycznych towaru, lub opakowania, biorąc pod uwagę kształt, teksturę, materiał i inne elementy, które wpływają na wizualny wygląd.
  • Prawa autorskie to prawo przyznane artystom i twórcom do ochrony dzieł ich artystów, niezależnie od tego, czy są to dzieła pisemne, takie jak książki i wiersze, dzieła sztuki, takie jak obrazy i rysunki, muzyka, film itd. 

Jak zatem ochronić swoją markę przed tym, aby żaden z elementów tzw. własności intelektualnej naszej firmy nie został skradziony?

Wymagania prawne

Na początek spełnij wymagania prawne. Chodzi tu głównie o zarejestrowanie znaków towarowych, logo i nazw swoich marek. Choć jest to kosztowne, jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych inwestycji zapewniających firmom skuteczną kontrolę nad swoją marką zarówno w Internecie, jak i poza nim. 

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponadto swoim partnerom biznesowym warto także przed nawiązaniem współpracy dać do podpisania umowy o zachowaniu poufności. W przeciwnym wypadku nie mamy gwarancji, że poufne dane nie zostaną przekazane dalej lub wykorzystane bez naszej zgody, co praktyce może narazić firmę na duże straty finansowe. Jeśli podejrzewasz, że ktoś bezprawnie korzysta np. z twoich treści, rozwiązań czy loga, koniecznie zbieraj na to dowody. Są one niezbędne, gdy np. swoich praw będziesz chciał dochodzić przed sądem.

Jak walczyć z podróbkami?

W miarę rozwoju firmy zaczynasz sprzedawać na coraz większej ilości platform, aby zmaksymalizować zyski. Robiąc tak narażasz się także na to, że twoje towary mogą być podrabiane. Aby się przed tym bronić, należy wówczas przeprowadzić audyt naruszeń własności intelektualnej Twojej marki, aby sprawdzić, gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży.

Istnieje wiele usług monitorowania nadużyć marki, które oferują szeroki zakres ochrony, od międzynarodowych usług ochrony po tradycyjne firmy prawnicze lub mniejsze rozwiązania oparte na technologii. Umożliwi to ustalenie priorytetów tam, gdzie zagrożenie jest największe, a tym samym na tym, gdzie chcesz skoncentrować swoje zasoby. 

Instagram testuje wspólne posty w formie karuzeliInstagram testuje wspólne posty w formie karuzeliJoanna Gościńska

Oprócz tego dobrą praktyką jest rozważenie własnego rynku docelowego. Gdzie klienci będą szukać Twoich produktów i produktów takich jak Twoje – czy będzie to za pośrednictwem aplikacji, mediów społecznościowych czy witryn e-commerce? Weź także pod uwagę swoje położenie geograficzne. Połączenie tych czynników pomoże Ci zbudować jasny obraz tego, jakiego rodzaju usługi potrzebujesz.

Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą produktu, możesz:

  • Utworzyć „czarno-białą” listę, aby zidentyfikowaćoficjalnych sprzedawców i powtarzających się sprawców naruszeń;
  • obserwować nowe trendy w zakresie wskaźników fałszerstw, abypoznać wzorce, którymi kierują się fałszerze;
  • rozważyć zatrudnienie dedykowanego pracownika, który będziezbierał informacje i wysyłał prośby o usunięcie produktów, które powstałybezprawnie na bazie np. twojego patentu;
  • rozpocząć wdrażanie systemu, który scentralizuje wszystkiete informacje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!