Czy twoje konto Instagram jest podatne na ataki hakerskie?

Instagram to miejsce, gdzie dzielimy się naszymi chwilami, zdjęciami i historiami z przyjaciółmi. Niemniej czy twoje konto na Instagramie jest naprawdę bezpieczne i wolne od cyberataków? 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 17 stycznia 2024

Bezpieczeństwo Instagrama

Czy Instagram jest bezpieczny i wolny od cyberprzestępczości? Absolutnie nie. Podobnie jak każde inne medium społecznościowe – i tutaj mnóstwo jest zagrożeń. W zasadzie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „Instagram cyberattacks” lub cokolwiek podobnego, by się o tym przekonać.

Jak rozpoznać i unikać scamów na Facebooku?Jak rozpoznać i unikać scamów na Facebooku? Damian Jemioło

Cyberprzestępcy wielokrotnie przeprowadzali swoje kampanie na Instagramie, obierając sobie za cel ich użytkowników. Jeszcze w 2019–2021 bardzo powszechne na tym medium społecznościowym były erotyczne boty, które nęciły (zwłaszcza mężczyzn) treściami o rzeczonym charakterze, aby wyłudzić od nich dane, pieniądze czy dostępy. 

Jak dbać o bezpieczeństwo na Instagramie?

Hasło to pierwsza linia obrony twojego konta. Wybierz unikalne i skomplikowane hasło, zawierające kombinację liter, cyfr i symboli. Unikaj łatwych do odgadnięcia informacji, takich jak imiona zwierząt, bliskich czy daty urodzenia. To podstawa i tyczy się każdej platformy, na której musisz się logować. Trudno jednak wszystkie te hasła zapamiętać. Dlatego warto, abyś korzystał z menedżerów haseł. 

Przydatna okaże się też dwuetapowe uwierzytelnianie. To dodaje dodatkową warstwę ochrony. W przypadku próby logowania z nieznajomego urządzenia będziesz musiał podać dodatkowy kod, który zostanie wysłany na twój telefon czy e-mail. To proste, a jednocześnie skuteczne zabezpieczenie. Choć oczywiście nie jest całkowicie szczelne.

Warto jest też regularnie sprawdzać swoją ostatnią aktywność. To pomoże w weryfikacji, czy rzeczywiście tylko ty masz dostęp do twojego konta. Monitoruj wszystkie urządzenia zalogowane na twoje konto. Jeśli zauważysz podejrzane logowanie, możesz natychmiast zakończyć sesję na danym urządzeniu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na co uważać na Instagramie?

Cyberprzestępcy często wysyłają fałszywe maile, w których podają się za pracowników Mety lub Instagrama, aby pozyskać twoje dane do logowania. Pamiętaj, że Instagram nigdy nie prosi o hasło – nieważne, czy w mailach, czy w wiadomościach prywatnych. Bądź czujny i nie podawaj swoich danych dostępowych – nikomu.

Oczywiście – jak każde inne medium społecznościowe – na Instagramie królują socjotechniki, głównie ataki phishingowe są powszechne. Jednak możesz się przed nimi bronić, przynajmniej je rozpoznając. Uważaj na wszelkie podejrzane prośby, linki itp. Spora część z nich jest już odfiltrowywana i trafia do spamu, a Instagram co rusz wprowadza dodatkowe zapory przed wysyłaniem wiadomości od nieznajomych osób, ale i tak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Dość powszechną praktyką, którą stosują cyberprzestępcy na tym medium społecznościowym, jest także oznaczanie pod postami, czy w komentarzach. To forma zaczepki, żeby nawiązać z tobą kontakt albo zachęcić cię do kliknięcia linku na stronę wyłudzającą informacje. 

Co to jest skimming cyfrowy?Co to jest skimming cyfrowy?Joanna Gościńska

To oczywiście niejedyne zagrożenia na Instagramie, ale te zdecydowanie pojawiają się najczęściej. Pamiętaj – żadna platforma społecznościowa nie jest w stu procentach wolna od cyberprzestępców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!