Czy urządzenia bezprzewodowe są bezpieczne?

Żyjemy w czasach, kiedy ilość urządzeń bezprzewodowych, jaka nas otacza, rośnie dosłownie z dnia na dzień. Smartwatche, smartfony, a nawet pralki czy kuchenki to tylko niektóre urządzenia, które bazują na łączności bezprzewodowej. Czy takie produkty są bezpieczne?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 maja 2021

Jak podejść do kwestii bezpieczeństwa urządzeń bezprzewodowych?

Można analizować tę kwestię na dwa różne sposoby. Jeśli patrzymy na przykład na robota sprzątającego, który wykorzystuje łączność bezprzewodową, to jak zdefiniować to, czy urządzenie jest bezpieczne? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.

Można uznać, że taki robot bezprzewodowy jest bezpieczny, gdy łączy się z siecią z wykorzystaniem licznych technologii zabezpieczających, a konto do aplikacji chronione jest na przykład weryfikacją dwuetapową. To jedna z głównych definicji bezpieczeństwa urządzeń bezprzewodowych, jednak niejedyna.

Można też analizować tę kwestię pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia użytkownika. Przecież każdy sprzęt, bez względu na to, czy jest to robot sprzątający, tablet czy smartfon, wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne o określonej sile.

To główna oś podziału, bez której nie można udzielić klarownej, w stu procentach precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o to, czy wybrane urządzenie bezprzewodowe jest bezpieczne. Co więcej, na upartego można też próbować analizować tę kwestię pod kątem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Jest to jednak kryterium, które trudno zweryfikować.

Czy łączność bezprzewodowa zagraża naszemu zdrowiu?

Czysto teoretycznie może zdarzyć się, że nadajnik zaimplementowany w danym urządzeniu będzie mieć zbyt dużą moc, co może wywołać pewne szkodliwe objawy u ludzi. W praktyce jednak, na terenie Unii Europejskiej, ale i w Chinach czy Stanach Zjednoczonych, funkcjonują autoryzowane jednostki rządowe, które sprawdzają, czy wybrany produkt (na przykład telefon) mieści się w odgórnie ustalonych normach promieniowania.

Można zaryzykować stwierdzenie, że na rynku niemal nie da się odnaleźć produktów, które by nam zagrażały. Oczywiście, wydzielają one jakieś konkretne promieniowanie, jednak jeśli jest ono zgodne z obowiązującymi w danym kraju normami, to nie ma się czego bać.

Trzeba do tego zagadnienia podejść w sposób praktyczny. Żyjemy w erze cyfryzacji. W niemal dowolnym miejscu na świecie, gdy wyciągniemy telefon z kieszeni i zaczniemy skanować sieci GSM lub WiFi, natrafimy na sygnał. Czyli otacza nas promieniowanie o określonej częstotliwości. Tak samo w domu, w pracy, jak i na placu zabaw czy w górach.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy łączność bezprzewodowa jest odpowiednio zabezpieczona?

W zdecydowanej większości przypadków, tak. Problematyczne mogą być na przykład niektóre produkty smarthome, które nie

wspierają szyfrowanej komunikacji między użytkownikiem a serwerem danych. Zanim wydamy na dany towar swoje pieniądze, warto trochę więcej poczytać na jego temat. Choćby dlatego, by szybko ustalić, czy ten producent miał już wcześniej jakieś problemy z wyciekiem prywatnych danych użytkowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!