Samochód w leasingu. Kto odpowiada w przypadku szkody
Leasing to dla wielu firm jedyny sposób, by cieszyć się służbowym samochodem. To sprawdzona metoda, by szybko zwiększyć swoją mobilność i dotrzeć do wielu nowych grup docelowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że posiadanie samochodu nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem uczestnictwa w wypadku drogowym. Kto odpowiada w przypadku szkody?
- Mikołaj Frączak
- /
- 13 maja 2021
Samochód w leasingu — co warto wiedzieć?
Warto rozpocząć od tego, że — co do zasady — jest to forma dzierżawy pojazdu. To niezwykle skuteczna, uregulowana od strony prawnej i podatkowej metoda, by podnieść konkurencyjność firmy. W leasing można wziąć nie tylko samochody osobowe, ale i urządzenia mobilne czy pojazdy dostawcze.
Kto udziela leasingu na samochód? Jeśli firma, do jakiej się zwracamy, ma swój własny bank lub z jakimś współpracuj, to zwykle jej pracownicy rozpatrują nasz wniosek. Jest to wtedy tak zwany leasing bezpośredni. Jeśli korzystamy z oferty prywatnej firmy lub banku, to korzystamy z tak zwanego leasingu pośredniego.
Oczywiście decyzja nie zawsze musi być pozytywna. Bank lub instytucja kredytowa analizuje naszą zdolność finansową, a także analizuje, czy płacimy swoje zobowiązania w terminie. Jeśli rating kredytowy jest na odpowiednim poziomie, zapada decyzja pozytywna. Jeśli nie, musimy szukać innej instytucji, która udzieliłaby nam finansowania.
Obowiązujący w Polsce system prawno-podatkowy daje nam też możliwość odliczenia od kosztów prowadzenia firmy podatku VAT. Jego wysokość zależy od tego, w jakiej branży funkcjonuje nasza działalność. Zwykle jednak jest to podatek w wysokości 23%.
Można też odliczyć tak zwaną kilometrażówkę. W zależności od tego, czy jest to auto stricte służbowe, czy takie, które wykorzystywane jest do celów prywatnych oraz służbowych, wysokość odliczenia podatku VAT może wynosić 50 lub 100%.
Kto odpowiada za szkodę w leasingu?
Obowiązkowym elementem leasingu jest ubezpieczenie AC. Chroni ono pojazd objęty leasingiem. Pozwala to wysnuć domniemanie, że finansujący nie odpowiada za szkody, które nie powstały z jego winy. Wyjątkiem od tej sytuacji mogą być na przykład wady ukryte, które leasingodawca chciał zataić przed leasingobiorcą.
Warto uważnie zapoznać się z regulaminem, jaki podpisujemy przy parafowaniu umowy leasingu. Może okazać się, że firma, z jaką chcemy współpracować, może obciążyć nas karami umownymi, jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że do kolizji doszło z naszej winy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jeśli nie leasing na samochód, to co?
Jedną z najciekawszych opcji jest najem długoterminowy. Dużym atutem tej usługi jest niewielki wkład własny. Nowa, dopiero co założona firma, aby mogła uzyskać leasing, musi zapewnić wkład własny na poziomie zbliżonym do 30% wartości pojazdu.
Najem zwykle udzielany jest bez konieczności przelewania na konto właściciela pojazdu wkładu własnego. Zasady podatkowe są bardzo podobne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najem długoterminowy, to — w pewnym uproszczeniu — abonament na pojazd, który po pewnym czasie będziemy musieli oddać. W leasingu auto stanie się naszą własnością i zasili mienie firmy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?