Gdzie zgłosić maile, które mogą pochodzić od cyberoszustów?

Prób oszustw w sieci jest tak wiele, że jeśli na skrzynce znajdziemy podejrzaną wiadomość, po prostu ją kasujemy. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy do czynienia z próbą popełnienia przestępstwa, powinniśmy zgłosić to właściwym organom. Niebezpieczne incydenty można zgłaszać m.in. na specjalnej stronie prowadzonej przez NASK.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 maja 2021

Maile o fikcyjnych zaległościach finansowych

Maile czy wiadomości SMS informujące odbiorcę o nieistniejących zaległościach finansowych to „stary numer” cyberprzestępców. Mechanizm oszustwa jest prosty. Pod komunikatem na temat długu, pojawia się link do elektronicznej wpłaty.

Oszuści liczą, że osoba rzeczywiście uzna fikcyjny dług i przeleje pieniądze na wskazane konto. Z reguły, często w tę pułapkę wpadają osoby, które faktycznie mogą posiadać nieuregulowane w terminie zobowiązania i błędnie zinterpretują wiadomość od oszusta jako faktyczne ponaglenie. Dlatego przestępcy często uwiarygadniają swoje komunikaty faktycznie istniejącą firmą telekomunikacyjną czy urzędem.

Gdzie można zgłosić próbę oszustwa w sieci?

CSIRT NASK to najlepsze miejsce, w którym można zgłosić podobne zdarzenia w sieci. Służy temu strona https://incydent.cert.pl. To właśnie tam można skorzystać z interaktywnego formularza,  na którym można zawrzeć informację o potencjalnie niebezpiecznym incydencie. Aby ułatwić prace specjalistom, trzeba zapisać tam otrzymaną wiadomość w całości wraz z załącznikiem oraz nagłówkami. Tylko wtedy kompletna wiadomość może zostać przeanalizowana przez ekspertów od cyberbezpieczeństwa w NASK.

Jak dodano w poradniku na stronie rządujeżeli jest to próba oszustwa należy to zgłosić w najbliższej jednostce Policji lub prokuraturze. Tego typu przestępstwa są ścigane na wniosek osoby poszkodowanej”.

Jakie są najlepsze programy antywirusowe w 2021 roku?Jakie są najlepsze programy antywirusowe w 2021 roku?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Groźba udostępnienia prywatnych zdjęć

Innym dość częstym zdarzeniem są próby szantażu związane z publikacją prywatnych zdjęć odbiorcy. Oszuści informują, że rozpowszechnienie kompromitujących materiałów może powstrzymać jedynie wpłata na konto cyberoszusta. Przestępcy domagają się często zapłaty w bitcoinach. Trzeba pamiętać, że tego typu groźby, to absolutne kłamstwo. Przestępcy nie posiadając żadnych kompromitujących materiałów, wysyłają tego typu groźby na chybił trafił do wielu adresatów.

W tym przypadku również możemy zgłosić takie zdarzenie na podaną wcześniej stronę NASK. Sprawa jest jednak poważniejsza niż w poprzednim przypadku, bowiem zachodzi tutaj podejrzenie popełnienia przestępstwa. Zgodnie z poradą na rządowej stronie „Tego typu przestępstwo jest ścigane na wniosek osoby poszkodowanej. Należy je zgłosić w najbliższej jednostce Policji lub prokuraturze. Możliwe jest również złożenie zawiadomienia za pomocą https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo

Prognozy dla cyberprzestępczości

Zdaniem ekspertów tego typu działań ze strony oszustów będzie więcej. Jak pokazuje praktyka, wykazują się oni ogromną pomysłowością, modyfikując stare sposoby, lub wymyślając kolejne strategie sięgnięcia do kieszeni swoich ofiar.

W ostatnim czasie przybyło oszustw „na zdalny pulpit”, „na paczkę z zagranicy” oraz całej gamy tzw. „oszustw nigeryjskich”.  Polegają one na manipulacji ofiary podczas korespondencji na komunikatorze w taki sposób, by ta w ramach pomocy, lub z chęci szybkiego zysku, wpłaciła na nieznane konto dużą sumę pieniędzy. W dalszym ciągu wiele osób wpada w sidła socjotechnicznej gry, której finałem jest (często nieodwracalna) utrata oszczędności całego życia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!