Własny VPN w firmie. Jak go skonfigurować
VPN to rozwiązanie, które może znacznie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w firmie. Czy warto zainteresować się tą technologią? Zdecydowanie. A jak skonfigurować własny VPN w firmie?
- Anna Malinowska
- /
- 6 maja 2021
Czym jest VPN i jak działa?
Nadrzędnym celem tego standardu jest zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Aby uświadomić sobie, dlaczego to tak ważne, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że w internecie niemal nie można być już anonimowym.
Identyfikuje nas nie tylko indywidualny numer IP czy adres MAC, ale też szereg innych zmiennych, wliczając w to grono także szeroko rozumianą lokalizację. Przeglądarki internetowe — zarówno te dostępne na smartfony, jak i na komputery PC — gromadzą o nas pliki cookies, na podstawie których wyświetlają się nam odpowiednio dopasowane reklamy.
Jeśli mieszkamy w Polsce, zobaczymy reklamy w naszym ojczystym języku. Co więcej, są one dopasowywane pod kątem regionalnym. Inne reklamy zobaczą użytkownicy z Górnego Śląska, a inne osoby z Pomorza czy Mazowsza.
VPN to skuteczna metoda ograniczenia dostępu do naszych danych. Rozwiązanie opiera się na tunelowaniu, którego głównym zadaniem jest ukrycie naszego adresu IP oraz położenia. Dzięki temu, dla algorytmów wyszukiwarek czy innych usług sieciowych, osoby łączące się przez VPN z Polski mogą być interpretowane jako na przykład internauci z Niderlandów czy Stanów Zjednoczonych.
Dlaczego VPN w firmie to podstawa?
Nowoczesne sieci, które korzystają z tunelowania połączeń, a dodatkowo zabezpieczają je wieloma rekomendowanymi standardami łączności, znacznie minimalizują szansę na kradzież danych firmy, które właśnie przesyłamy na przykład do oddziału z innego państwa.
Jest to też niezwykle skuteczny sposób na handel z państwami, gdzie działalności gospodarcze znajdują się na cenzurowanym i muszą radzić sobie z pracą zza rządowego firewalla. Nieraz to właśnie dzięki serwerom VPN takie firmy mogą korzystać z popularnych komunikatorów, a także z ogólnodostępnych usług mailowych, które w danym państwie są blokowane przez cenzurę.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy warto zbudować własny serwer VPN?
Przede wszystkim jest to zajęcie długotrwałe, które wymaga ogromnego doświadczenia. Nie każdy informatyk będzie w stanie stworzyć od zera sieć VPN, która będzie spełniać najwyższe standardy. A przecież tylko takie rozwiązania warto wdrażać. Żadna działalność nie powinna godzić się na półśrodki.
Czy oznacza to, że VPN to usługa dostępna dla wybranych? Na szczęście nie. Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie stworzyć sieć VPN od podstaw, zawsze możemy zdecydować się na jedno z rozwiązań komercyjnych. Na rynku można znaleźć bardzo dużo godnych uwagi aplikacji, które pomogą troszczyć się o bezpieczeństwo w firmie.
Warto odnotować też, że niektóre aplikacje VPN, które są dostępne za darmo, oferują już bardzo dobry poziom ochrony naszych danych. Zewnętrzne hosty VPN są dostępne zarówno na komputery pracujące pod kontrolą Windowsa, macOS, jak i Linuxa. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zainstalować je na smartfonach i w ten sposób zwiększyć poziom bezpieczeństwa danych z telefonu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?