Oprogramowanie do telekonferencji. Czy jest bezpieczne?

Oprogramowanie do telekonferencji musi być stabilne. W jaki sposób wybrać najlepsze oprogramowanie do telekonferencji?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 kwietnia 2021

Pandemia koronawirusa spowodowała wiele zmian w naszym życiu. Dotyczą one niemal wszystkich obszarów działalności. W tym gronie można wymienić też spotkania firmowe, które w wielu przedsiębiorstwach przeniosły się do cyberprzestrzeni. Czy oprogramowanie do telekonferencji — z którego korzystamy w pracy, jest bezpieczne?

Jak bezpiecznie używać narzędzi do pracy zdalnej

Można powiedzieć, że każdy komputer jest bezpieczny dokładnie w takim stopniu, jak jego użytkownik jest świadomym internautą. Wbrew pozorom, tradycyjne metody przejmowania kontroli nad naszymi urządzeniami bardzo płynnie ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat. 

To, że słyszymy o spektakularnych atakach hackerskich nieco rzadziej, nie znaczy, że ich nie ma. Wręcz przeciwnie. Cyberprzestępcy przerzucili się z atakowania dużych, globalnych firm, na indywidualnych użytkowników sieci, bo ci z zasady są łatwiejszym celem.

Przede wszystkim powinniśmy zainwestować w oprogramowanie antywirusowe. Co warto podkreślić, ta inwestycja nie musi mieć nawet wymiaru finansowego. Wiele użytecznych, dobrze działających antywirusów na różne platformy jest dostępnych za darmo. Warto dać im szansę.

Pamiętajmy też o tym, by w sieci stosować regułę ograniczonego zaufania. To, że ktoś nieznajomy napisał nam na czacie, że ma nasze zdjęcia, które znajdziemy pod jakimś konkretnym adresem, nie dowodzi tego, że tak jest w rzeczywistości. Lepiej zachować do takich informacji spory dystans.

Po czym poznać bezpieczne oprogramowanie do wideokonferencji?

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, czy połączenie jest szyfrowane, czy nie. Jeśli wybrane narzędzie ma miłą dla oka oprawę graficzną, ale nie wspiera rozmów szyfrowanych odpowiednim protokołem bezpieczeństwa, to warto odpuścić sobie korzystanie z takiego narzędzia.

Pamiętajmy też o tym, by zainwestować w zaślepkę do kamery w laptopie oraz by wypinać z komputera tradycyjny moduł kamery po zakończeniu spotkania. To jedna z podstawowych zasad, która zwiększa nasze bezpieczeństwo w sieci.

Pandemia COVID-19 wielokrotnie pokazywała, że bardzo często to właśnie nie oprogramowanie, ale złe metody użytkowania kamery i mikrofonu w komputerze były przyczyną śmiesznych, a czasem nawet i kompromitujących wpadek na całym świecie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Prywatne pokoje podczas wideokonferencji

Do wideokonferencji warto wybrać oprogramowanie, które daje możliwość tworzenia pokoi prywatnych, czyli takich, do których dostęp jest możliwy tylko dla określonej grupy osób, które mogą być identyfikowane na przykład po adresie e-mail lub numerze telefonu.

Radykalnie zmniejsza to ryzyko dołączenia do czatu zupełnie przypadkowych osób, którym czat z pracy wyda się po prostu kolejnym miejscem w sieci, gdzie można sobie wejść i porozmawiać o wszystkim na dowolny temat. W świecie profesjonalnego biznesu zdecydowanie zaleca się unikania takich sytuacji, bo nie pomagają one w utrwaleniu naszego wizerunku jako profesjonalnej firmy, która doskonale radzi sobie w pracy zdalnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!