Czy Linux działa razem z Windows?

Zdecydowana większość komputerów klasy PC pracuje na systemach z rodziny Windows. Najczęściej jest to Microsoft Windows 10, jednak starsze generacje oprogramowania od firmy z Redmond wciąż mają wielu fanów. Co jeśli musimy zainstalować Linuksa obok Windows? Czy Linux działa razem z Windows?

  • Michał Górecki
  • /
  • 31 maja 2021

Linux — czym różni się od Windows?

Przede wszystkim modelem dystrybucji. Zdecydowana większość oprogramowania z rodziny Linuxa jest darmowa. Korzysta z licencji GPL (General Public License) lub podobnych modeli, które działają w sieci, a pozwalają użytkownikom cieszyć się oprogramowaniem za darmo.

W praktyce sprowadza się to do tego, że wystarczy wejść na stronę danej wersji Linuxa (na przykład Ubuntu, Mint, SuSE), wybrać interesującą nas wersję oprogramowania, a następnie pobieramy ją na dany nośnik. Może to być zarówno tradycyjna płyta DVD, jak i pendrive czy inne nośniki.

Linux to oprogramowanie dojrzałe, które z powodzeniem sprawdza się na przykład w serwerowniach. Co więcej, wiele wyspecjalizowanych branż preferuje rozwiązania bazujące na Linuksie od tych, które oferuje Microsoft Windows.

Na to oprogramowanie można oczywiście pobierać dodatkowe oprogramowanie: zarówno tradycyjne pakiety biurowe (które zazwyczaj także są darmowe), jak i aplikacje innych firm czy gry, chociaż tych — zwłaszcza gdy porównamy Linuxa do Windowsa — jest niezbyt dużo.

Czy z Linuxa można korzystać w firmie?

Wielu przedsiębiorców wychodzi z mylnego założenia, że każdy komputer do firmy musi pracować na systemie z rodziny Windows. Oczywiście, jest to możliwe, a w niektórych obszarach rynku wręcz rekomendowane, ale są też inne alternatywy. Można tu wskazać zarówno na ekosystem od Apple (MacOS) jak i na Linuxa. 

Jeśli model działania naszej firmy opiera się na przykład na korekcie czy edycji tekstu, to zdecydowanie warto zastanowić się nad darmową alternatywą, jaką jest to oprogramowanie. Wspiera wszystkie popularne standardy edycji, otwierania i zapisywania dokumentów, dzięki czemu spokojnie będziemy mogli wysyłać pliki naszym kontrahentom, którzy pracują na Windowsie czy MacOS. 

Zawsze możemy skorzystać też z rozwiązań chmurowych, które są w pełni kompatybilne z Linuxem. Możemy więc korzystać z pakietu, jaki dostarcza Google czy Microsoft i zdalnie, z poziomu wybranej przeglądarki (a tych dla Linuxa także nie brakuje) zarządzać najważniejszymi obszarami firmy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy Linux działa razem z Windows?

Tak, jest to możliwe. Wystarczy tylko skorzystać z opcji instalatora zgodnego ze standardem UEFI. To następca BIOS, który od kilku lat zdominował ekosystem Windows. Opcja wyboru UEFI może różnić się w zależności od wersji Linuxa, jaką dla siebie wybierzemy.

Pokazuje to dość dobrze, że jest to oprogramowanie, które na swoim dysku twardym może mieć niemal każdy z nas. Nie musi ono „gryźć się” z Windowsem. Po odpowiednim zainstalowaniu Tuxa w kilka chwil po uruchomieniu komputera będziemy po prostu wybierać na klawiaturze, czy w danej chwili chcemy włączyć Microsoft Windows, czy Linuksa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!