W tym kraju jest najwięcej oszustw związanych z kartami płatniczymi w Europie. Pogrom!!!

Europejski Bank Centralny zebrał dane wszystkich operatorów systemów płatności kartami w Europie. Jeden z krajów jest zdecydowanym liderem jeśli chodzi o oszustwa (fraudy) kartowe.

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 sierpnia 2022

Krajem z największą liczbą oszustw kartowych, a także najwyższą wartością strat z tym związanych jest Wielka Brytania. Wyspiarze choć mają bogatą historię rozwoju rynków finansowych, wciąż mają kłopot by poradzić sobie z oszustwami (fraudami) związanymi z kartami płatniczymi. Europejski Bank Centralny poprosił wszystkich europejskich operatorów płatności kartą by dowiedzieć się jaka jest skala oszustw związanych z płatnościami w ten sposób. Wyniki nie pozostawiają złudzeń.

Gdzie jest najwięcej oszustw kartowych?

Zdecydowanym, niechlubnym liderem jest Wielka Brytania. Odnotowano tu aż 134 oszustwa na tysiąc mieszkańców, a wartość straty 8 833,20 funtów na tysiąc osób. Pod względem wartościowym strata ta jest o ponad 2000 funtów wyższa niż w drugim pod tym względem kraju, czyli Francji. Kolejne kraje są daleko, daleko dalej.

Od kwietnia 2021 roku do marca 2022 w Wielkiej Brytanii doszło do 2,3 mln oszustw bankowych i kartowych. To połowa!!! Wszystkich oszustw zarejestrowanych w całej Europie.

Zdaniem ekspertów, choć rynek finansowy na Wyspach jest dość dobrze rozwinięty, to wciąż ogromne braki są w zakresie zabezpieczania transakcji. Potrzebne jest tutaj podejście systemowe ponieważ branża boryka się z ogromnym niedoborem specjalistów w dziedzinie zabezpieczenia transakcji. I nie chodzi tu tylko o specjalistów z podstawową wiedzą w tej dziedzinie. Fraudy w Wielkiej Brytanii są coraz bardziej złożone.

Oszustwa kartowe w Polsce

Na tle Europy, Polska pod tym względem nie wypada źle. NBP regularnie publikuje dane o takich transakcjach. Najświeższe dane dotycząc IV kwartału 2021 roku. Banki poinformowały, że liczba oszustw kartowych wyniosła niewiele ponad 60 tys. (prawie 2 oszustwa na 1000 osób). Wartość oszustw spadła o prawie 3 proc. do poziomy 21,3 mln. Agenci rozliczeniowi (tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii) odnotowali ponad 8,4 tys. operacji oszukańczych dokonanych kartami płatniczymi na kwotę blisko 4,8 mln zł, co w stosunku do poprzedniego kwartału oznacza spadek liczby o 23,9 proc. i wartości o 21,3 proc. Różnica wynika stąd, że agencji rozliczeniowi nie monitorują transakcji dokonanych sfałszowanymi lub skradzionymi kartami, a także transakcji realizowanych za granicą polskim kartami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oczywiście w przypadku danych uzyskanych w Polsce dotyczą one jednego kwartału ale i tak pokazują one ogromną dysproporcję w odniesieniu chociażby do oszustw dokonywanych w Wielkiej Brytanii.

Najczęstsze oszustwa kartowe

Najczęściej oszustwa bankowe polegają na dokonaniu transakcji bezgotówkowych. To aż o 97 proc., co piąta oszukańcza transakcja była dokonana sfałszowaną kartą, a co dziesiąta zgubioną lub skradzioną kartą. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!