Jak dbać o prywatność, kiedy mamy smartfona z Androidem?

Bezpieczeństwo danych ma znaczenie. To jeden z filarów, który z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia na rozwój globalnej sieci danych. Jak można dbać o prywatność na smartfonie napędzanym Androidem? O czym warto pamiętać?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 sierpnia 2021

Czym jest Google Android?

Na pewno warto rozpocząć od tego, że na dziś dzień jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Już kilka lat temu Android prześcignął desktopowego Windowsa, stając się tym samym platformą, z którą każdy z nas spotyka się najczęściej.

Chyba każdy ma w swoim kręgu bliskich znajomych osobę, która miała lub ma urządzenie napędzane Androidem. To właśnie ten system operacyjny można odnaleźć zarówno w prostych, budżetowych smartfonach, które kosztują 500 złotych, jak i w urządzeniach, za które trzeba wydać nawet i sześć tysięcy złotych.

Google umiejętnie rozwijało ten system przez lata, niemal do perfekcji łącząc go z innymi swoimi flagowymi narzędziami. Można tu wskazać na przykład na przeglądarkę Chrome, Youube’a, czyli najpopularniejszy serwis z materiałami wideo na świecie czy z Kontem Google oraz z Portfelem Google, dzięki czemu każdy z nas może szybko płacić telefonem. Wystarczy, że urządzenie jest wyposażone w moduł NFC, co dziś jest już właściwie standardem. 

Android to dość ciekawa modyfikacja, która wywodzi się z darmowego oprogramowania, jakim jest Linux. Google także udostępnia kod źródłowy Androida na zasadach licencji GPL. Każdy może go pobrać i — zgodnie z zasadami udostępnienia — modyfikować. To kolejny wyróżnik tego ekosystemu.

Czy Android to system, który stawia na prywatność?

Jeszcze kilka lat temu zdania na ten temat byłyby mocno podzielone. Trudno było wyłączyć niektóre funkcje, które wprost mogły prowadzić do śledzenia użytkowników przez aplikacje ze Sklepu Play. Na szczęście z biegiem czasu sytuacja uległa zmianie.

Jak często aktualizować antywirusa?Jak często aktualizować antywirusa?Martyna Kowalska

Mimo tego, że to Apple uchodzi za producenta, który stawia większy nacisk na prywatność, to warto wskazać na to, że nowoczesne smartfony z Androidem 11 i nowszymi generacjami systemu, oferują niemal dokładnie tyle samo, co ekosystem z logo nadgryzionego jabłka. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy oznacza to, że nasze dane zawsze i wszędzie są w pełni bezpieczne? Niestety nie. Wciąż zachodzi ryzyko kradzieży danych, na przykład przez aplikacje, które oszukają moderację w Sklepie Play i będą gromadzić zbyt wiele danych na nasz temat, które będą później wysyłać.

Jak wzmocnić bezpieczeństwo urządzenia z Androidem?

Na pewno warto zainstalować dedykowane oprogramowanie antywirusowe zintegrowane z firewallem. Nie powinniśmy też instalować podejrzanych aplikacji spoza Sklepu Play. Odradza to zresztą sam Google. Jeśli dane narzędzie domaga się od nas zbyt wielu uprawnień, lepiej poszukać innego zamiennika. 

Zawsze powinniśmy też upewnić się, że nie podajemy naszych danych na stronach, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Cyberprzestępcy z roku na rok są coraz sprytniejsi i korzystają z coraz bardziej wyszukanych technik, by nas oszukać. Zawsze warto postawić też na logowanie z użyciem weryfikacji dwuetapowej (zarówno w Gmailu, jak i w innych usługach), a także postawić na odpowiednio mocne hasło do urządzenia (lub dane biometryczne).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!