Jak dobrze zarządzać firmową flotą pojazdów?

Jeśli liczba aut w naszej działalności gospodarczej rośnie coraz szybciej, to oznacza to, że zbliżamy się do tego momentu, kiedy będzie trzeba zapewnić sobie profesjonalną usługę zarządzania tymi pojazdami. Jak to zrobić? Czy da się zarządzać flotą pojazdów sprzed ekranu komputera?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 sierpnia 2021

Dlaczego warto zarządzać flotą w firmie?

Przede wszystkim ze względu na ograniczenie kosztów. Obowiązujące w Polsce prawo narzuca na przedsiębiorców wiele różnych opłat. Co więcej, koszty paliwa raczej nie należą do najniższych. W drugiej połowie 2021 roku już kilkakrotnie byliśmy świadkami sytuacji, kiedy cena za litr benzyny bezołowiowej (PB 95) niebezpiecznie zbliżyła się do kwoty sześciu złotych. To bardzo dużo. 

Co więcej, podobne kwoty trzeba też zapłacić za litr oleju napędowego. Paliwo dodatkowo wzbogacone, wyższej jakości, już od pewnego czasu przekroczyło psychologiczną barierę sześciu złotych za litr. Drożeje też gaz LPG. Od pewnego czasu jego cena stale przekracza 2,50, co jest kwotą — jak na to paliwo — bardzo znaczącą. 

Firmy, które nie optymalizują kosztów, na pewno odczują te podwyżki dość mocno. Nawet jeśli kierowcy wcześniej przepalali sporo paliwa, na przykład wracając bez ładunku lub dłuższymi trasami, to teraz, przy tak wysokich cenach paliw, jest to rzecz, która może zaważyć na kondycji finansowej firmy.

Zawsze trzeba też pamiętać o tym, że gdy rosną ceny za paliwo, rosną praktycznie wszystkie inne ceny: zarówno w branży spożywczej, jak i w rolnictwie czy spedycji. To kolejny powód, by dążyć do optymalizacji kosztów paliwa. Tylko jak się za to zabrać?

Na jakie elementy wpływa system zarządzania flotą?

Jeśli jest to dobrze dobrana platforma — bez względu na to, czy komercyjna, czy pisany pod zamówienie SaaS — to zarządca floty będzie w stanie ocenić niemal wszystkie dane, jakie są niezbędne do optymalizacji finansowej naszych pojazdów. 

Jaka jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?Jaka jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?Jan Wróblewski

Dzięki wirtualnym mapom będzie można w czasie rzeczywistym rekomendować kierowcom trasy, gdzie pojazdy spalą najmniej paliwa, a jednocześnie szybko dotrą do klientów. Takie systemy wykorzystują w tym celu nawigację GPS i dostęp do internetu. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dobrze dobrane narzędzie analizuje też wyniki spalania poszczególnych kierowców. Można dzięki temu szybko wysondować, kto nie stosuje się do zasad eco-drivingu, czym podnosi koszty funkcjonowania firmy. To szczególnie ważne w przypadku TIR-ów, gdzie różnica w spalaniu może faktycznie mocno dać się we znaki firmie. 

Co jeszcze warto wiedzieć o zarządzaniu flotą pojazdów?

Na pewno warto wskazać na to, że takie oprogramowanie już teraz istnieje na rynku. Co więcej, jego popularność stale rośnie. Można wskazać na narzędzia, które zdecydowaną większość informacji wprowadzają do bazy samodzielnie, co dodatkowo odciąża pracowników biurowych. Ci mogą wykonywać inne zadania. 

Warto też wskazać na to, że aplikacje są zero-jedynkowe: nie kłamią, nie mijają się z prawdą na temat tego, dlaczego dana trasa trwała tak długo. Można więc uznać, że dedykowane oprogramowanie do zarządzania flotą to świetny sposób, by zdyscyplinować niepokornych kierowców, którzy narażają firmę na dodatkowe koszty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!