Jak szybko wprowadzać długie wiadomości tekstowe na smartfonach?

Czasem zdarza się sytuacja, kiedy „na już” musimy stworzyć na przykład długiego maila, gdzie jasno, precyzyjnie i bez żadnych błędów ortograficznych odpowiemy osobie, która chce się z nami skontaktować. Jeśli mamy w kieszeni tylko smartfona, może być to sporym wyzwaniem. Jak ułatwić sobie proces wprowadzania tekstu na urządzeniach z niewielkim ekranem?

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 września 2021

Czy każda klawiatura ekranowa sprawdzi się przy generowaniu tekstu?

Zdania na ten temat są podzielone. Owszem, na każdej klawiaturze można wygenerować wiadomość, jednak są takie, gdzie proces ten będzie bardziej czasochłonny, a także są takie, które wręcz poprowadzą nas za rękę i same pomogą w tym procesie, podpowiadając na przykład kolejne słowa. 

Niestety, ale nie każda klawiatura może uchodzić za intuicyjną. Problemem może być na przykład rozmieszczenie tak zwanych ogonków, czyli polskich znaków diakrytycznych: ą, ę, ź oraz ć. Duże znaczenie ma też to, czy mamy szybki dostęp do ikony symbolizującej przecinek, kropkę, wykrzyknik oraz pytajnik. 

Jeśli musimy wykonać kilka kliknięć, by dotrzeć do tych symboli, to oznacza to, że na pewno nie można nazwać naszej klawiatury intuicyjną. Co gorsza, jeśli nie możemy jej dopasować pod nasze wymagania, to na pewno warto zastanowić się nad jej zmianą.

Na szczęście wybór rozwiązań, z jakich możemy skorzystać, jest ogromny. Warto docenić też to, że większość aplikacji jest możliwa do pobrania zarówno ze Sklepu Play, który działa na smartfonach z Androidem, jak i z App Store, dedykowanemu urządzeniom od Apple.

Alternatywne modele wprowadzania tekstu

Część użytkowników wychodzi z błędnego założenia, jakoby proces wprowadzania tekstu był możliwy tylko dzięki tapaniu w kolejne literki na klawiaturze wirtualnej naszego smartfona. To bardzo dalekie od prawdy stwierdzenie.

Większość dobrych klawiatur oferuje też tryb SWYPE, który jest o wiele lepszy niż tradycyjne pisanie na klawiaturze ekranowej. W tym modelu pracy po prostu “ślizgamy się” po klawiaturze od jednej litery do drugiej, tworząc w ten sposób słowa. Mimo tego, że brzmi to bardzo dziwnie, to proces jest niezwykle intuicyjny.

Oszczędności biurowe. TOP 5 najprostszych sposobówOszczędności biurowe. TOP 5 najprostszych sposobówMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wciąż rośnie renoma dyktowania głosowego. Na dziś dzień na rynku mamy co najmniej cztery dobre aplikacje klawiatur, które świetnie radzą sobie z obsługą języka polskiego. To bardzo dobry pomysł, by szybko skrócić czas wprowadzania treści. Pamiętajmy jednak, że musimy mówić precyzyjnie.

Polecane klawiatury, które ułatwiają wprowadzanie treści

Na pewno trzeba wyróżnić Google Keyboard. To rozwiązanie uniwersalne, które działa zarówno na iOS, jak i na Androidzie. Wspiera zarówno Swype, tradycyjne pisanie, tryb podpowiedzi, jak i dyktowanie głosowe. Klawiaturę można personalizować.

Dużo osób docenia też SWIFT Keyboard. To kolejne rozwiązanie, które obecne jest w świecie Androida od lat i nic nie wskazuje na to, by jego popularność miała się szybko zmniejszyć. Obecnie aplikację rozwija Microsoft. Na pewno warto wypróbować też GO LITE. To uniwersalna, prosta w obsłudze aplikacja z wieloma ciekawymi funkcjami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!