Jak uniknąć opłat za roaming przy granicy?

Czasem będąc blisko granicy zamiast polskiej sieci telekomunikacyjnej nasz telefon może „złapać” sieć z innego kraju. W przypadku państw unijnych nie będzie aż tak dużego problemu, ale niechciany roaming z Rosji czy Białorusi może oznaczać spore koszty.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 stycznia 2022

Dlaczego nasz telefon może złapać zagraniczną sieć?

Jak czytam w Centrum Informacji Konsumenckiej UKE wszystkie stacje bazowe operatorów telekomunikacyjnych, tworzące sieć telekomunikacyjną, mają określoną moc sygnału, pokrywającą określony obszar terytorialny. Wpływ na pokrycie danego obszaru przez sygnał stacji bazowej ma wiele czynników, takich jak np. ukształtowanie terenu, zalesienie, gęstość i typ zabudowy, czy aktualnie panujące naturalne warunki propagacji fal radiowych. Na zasięg stacji bazowych nie mają jednak wpływu granice państwowe.

Oznacza to, że na przykład stacja bazowa umieszczona na terenie Czech w stosunkowo bliskiej odległości od granicy, może swym zasięgiem obejmować terytorium Polski. Co więcej, jeżeli moc sygnału takiej stacji bazowej jest większa od mocy sygnału polskiej stacji bazowej, to sygnał ten może być sygnałem dominującym na terenie Polski.

Uwaga na wysokie koszty

Korzystając z mobilnych usług telekomunikacyjnych świadczonych w sieciach operatorów komórkowych, szczególną uwagę należy zwrócić na strefę przygraniczną, w której może wystąpić zjawisko „roamingu przygranicznego”. To znaczy, że abonent korzystający z usług polskiego operatora, będąc w Polsce, może wykonywać połączenia w ramach roamingu zagranicznego, gdyż wykorzystywany telefon komórkowy zalogował się do sieci operatora zagranicznego, którego stacja bazowa emituje silniejszy sygnał niż stacja bazowa operatora polskiego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W takiej sytuacji polski operator nalicza opłaty zgodnie z cennikiem roamingowym, gdyż realizacja połączeń odbywa się za pośrednictwem sieci zagranicznej, mimo iż abonent, będący w strefie przygranicznej, znajduje się na terytorium Polski.

Jak unikać opłat za roaming w strefach przygranicznych?

Sieci komórkowe radzą między innymi, aby zlecić aktywację blokady roamingu zagranicznego. Jest kilka rodzajów blokad: blokada wszystkich aktywności w roamingu, czy blokada transmisji danych w roamingu. Oczywiście nie zawsze będzie to rozwiązanie, ponieważ czasem taki roaming może być nam po prostu konieczny, np. w sytuacjach kryzysowych.

Na czym polega nowy format HDR, który pojawi się w nowych monitorach gamingowych i telewizorach?Na czym polega nowy format HDR, który pojawi się w nowych monitorach gamingowych i telewizorach?Mikołaj Frączak

Border Steering w T-Mobile

Ciekawy pomysł wdrożył operator T-Mobile. Usługa Border Steering, zmniejsza ryzyko niechcianego przelogowania się klientów T‑Mobile do sieci zagranicznych na terenach przygranicznych oraz powstania niespodziewanych kosztów wynikających z tego powodu.

Jak działa Border Steering od T-Mobile?

Usługa Border Steering jest metodą przeciwdziałania logowaniu się użytkowników przebywających w strefach przygranicznych do zagranicznych sieci. W praktyce oznacza to, że gdy klient T‑Mobile znajdzie się blisko granicy, a jego telefon spróbuje zalogować się do sieci operatora zagranicznego, próby przelogowania będą przez kilka minut odrzucane właśnie przez usługę Border Steering. W tym czasie klient będzie utrzymywany w sieci T‑Mobile oraz otrzyma SMS informujący o tej sytuacji.

Dzięki temu klient zyska czas na ew. zmianę ustawień wyboru sieci (wyłączenie roamingu lub ustawienie manualnie operatora) i tym samym uniknięcie niechcianego logowania do sieci zagranicznego operatora oraz ponoszenia nieoczekiwanych kosztów za połączenia bądź zużycie pakietu danych w sieci zagranicznej.

Po kilku minutach powtarzających się prób przelogowania, lub gdy sygnał sieci macierzystej przestanie być dostępny, np. z uwagi na przekroczenie granicy, usługa umożliwi przelogowanie telefonu, jeśli pozwalają na to ustawienia użytkownika. Od teraz spędzanie urlopu, np. w czasie ferii zimowych w górach lub nad morzem, na terenach przygranicznych będzie jeszcze bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Usługa Border Steeringu jest darmowa dla wszystkich klientów sieci T‑Mobile Polska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!