Na czym polega nowy format HDR, który pojawi się w nowych monitorach gamingowych i telewizorach?

Samsung zaprezentował właśnie standard HDR10+ GAMING dla uzyskania jeszcze lepszych wrażeń podczas gry. Rozwiązanie ma być obsługiwane przez wybrane telewizory i monitory gamingowe.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 grudnia 2021

Firma Samsung ogłosiła właśnie, że wybrane telewizory 4K i 8K oraz monitory gamingowe z jej przyszłorocznej oferty będą obsługiwały nowy standard HDR10+ GAMING, gwarantujący użytkownikom wciągające wrażenia i szybką responsywność w jakości HDR. Nowy, przełomowy standard HDR oraz lista gier 4K i 8K – napędzane przez GPU NVIDIA – zostaną zaprezentowane na targach CES 2022.

Samsung zapewnia zgodność ze standardem HDR10+ GAMING, który przekłada się na bezproblemową rozgrywkę w jakości HDR przy niskim poziomie opóźnień, VRR (zmiennej częstotliwości odświeżania) i prędkości wyświetlania przy ponad 120 Hz.Zarówno twórcy gier, jak i producenci sprzętu już niedługo będą mogli wspierać nową erę doświadczeń gamingowych.

Zgodność gier z intencjami ich twórców

Ten nowy standard, opracowany przez HDR10+ Technologies, LLC, daje twórcom gier narzędzia, których potrzebują, by zapewnić użytkownikom wciągające i spójne wrażenia w jakości HDR. Dzięki temu nie będą musieli przeprowadzać ręcznej kalibracji na różnych ekranach i urządzeniach, takich jak konsole czy komputery PC.

Przyszłoroczne modele telewizorów i monitorów gamingowych firmy Samsung będą zgodne ze standardem HDR10+ GAMING, umożliwiając automatyczną kalibrację HDR, która zapewnia zapierającą dech w piersiach jakość obrazu – dokładnie taką, jaką zaplanowali twórcy gier. Oznacza to również natychmiastową reakcję na każdy ruch przeciwnika i wierne odwzorowanie wszelkich detali.

Koniec z białymi plamami. Tani internet szerokopasmowy wkrótce dla wszystkich?Koniec z białymi plamami. Tani internet szerokopasmowy wkrótce dla wszystkich?Michał Górecki

Eliminując potrzebę manualnego dostosowywania ustawień po załadowaniu gry – co dotychczas możliwe było tylko w przypadku filmów i treści telewizyjnych – silnik gry automatycznie optymalizuje treści wideo w czasie rzeczywistym. Gwarantuje to świetną widoczność detali w ciemnych obszarach i zachowanie elementów najjaśniejszych, dzięki czemu gracze bez trudu dostrzegą wszystko, co dzieje się na ekranie, i będą mogli na to odpowiednio wcześnie zareagować. Rozwiązanie przełącza ponadto ekran w tryb „prawdziwej referencji”.

W efekcie gracze mogą cieszyć się doskonale odwzorowanym kolorem bez potrzeby poświęcania czasu na zmianę ustawień.Wiele firm tworzących gry, w tym Saber Interactive, planuje zaprezentować tytuły zgodne z nowym standardem podczas nadchodzących targów CES 2022.

Rozwój HDR10+

HDR10+ oferuje doskonałą jakość obrazu, optymalizując jasność i kontrast scena po scenie i klatka po klatce, gwarantując przy tym wierniejsze odwzorowanie kolorów.Wprowadzony cztery lata temu standard HDR10+ zyskał ogromne wsparcie całej branży, która obejmuje 128 partnerów i ponad 4000 obsługiwanych urządzeń, w tym telewizory, projektory, smartfony i tablety niemal 30 producentów.

Metadane HDR10+ zapewniają elastyczną definicję tonów referencyjnych i krzywej mapowania, umożliwiając odtworzenie niesamowitych obrazów, zgodnych z intencjami twórców.Co więcej, GPU GeForce NVIDIA serii RTX 30, RTX 20 i GTX 16 również będą obsługiwały standard HDR10+ GAMING, przy czym sterowniki mają zostać wprowadzone na rynek w przyszłym roku.

Źródło: Samsung

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!