Koniec z białymi plamami. Tani internet szerokopasmowy wkrótce dla wszystkich?

Koniec z białymi plamami na mapie dostępu do szybkiego internetu w Polsce? Rząd zapewnia, że zamierza przeznaczyć 9 mld zł na likwidowanie tak zwanych białych plam dostępu do sieci szerokopasmowej.

  • Michał Górecki
  • /
  • 15 grudnia 2021

Do 2023 roku planujemy podłączenie do internetu 2 mln gospodarstw domowych, na co przeznaczymy środki w kwocie 4 mld zł — przekazał Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas wystąpienia w Senacie. Oznacza to, że w Polsce znikną kolejne białe plamy na mapie dostępu do szerokopasmowego internetu.

W niektórych miejscowościach w Polsce mieszkańcy nadal nie mają dostępu do szybkiego internetu. Niestety nie mają wprost podanych odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Jeśli nie wiecie, czemu Wasza gmina nie posiada dostępu lub na waszej ulicy nie ma światłowodu, takie informacje można znaleźć np. poradniku przygotowanym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Internet szerokopasmowy – co zrobić, aby z niego korzystać

Dla mieszkańców obszarów, które nie zostały jeszcze podłączone, stworzono specjalny poradnik, w którym wyjaśnione zostaje, co może być tego przyczyną i proponowane są możliwe rozwiązania. Poradnik skierowany jest do wszystkich osób, które chciałyby się dowiedzieć — co zrobić, aby ich gospodarstwo domowe zostało podłączone do sieci światłowodowej.

W poradniku można znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak m.in.: dlaczego w niektórych miejscowościach w Polsce nadal nie ma dostępu do szybkiego internetu, z jakich powodów niektóre obszary nie mogą zostać objęte podłączeniem, gdzie szukać informacji na temat planów inwestycyjnych lub zgłosić chęć podłączenia swojego adresu do światłowodu.

W najnowszej wersji poradnika zostały także zaktualizowane adresy stron, na których dostępne są informacje dotyczące planów związanych z pracami w ramach POPC. Mamy nadzieję, że publikacja ta okaże się pomocna w poszukiwaniu źródeł odpowiedzi na nurtujące w tej kwestii pytania.

Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?Mikołaj Frączak

Coraz mniej białych plam

Rząd chce, aby w kolejnych latach szybki internet był dostępny dla większości gospodarstw domowych w Polsce. W tym celu tworzona jest baza białych punktów adresowych, do której dostęp mają wszyscy operatorzy telekomunikacyjni planujący kolejne inwestycje. Następnie powstaje lista adresów, które się tam znajdują — piszą autorzy poradnika.

Takie dane Urząd Komunikacji Elektronicznej pobiera ze specjalnych rejestrów, a powiaty i gminy odpowiedzialne są za to, aby je uzupełniać, np. podawać adresy domów, które niedawno zostały wybudowane.Jeśli gmina nie zgłosiła Twojego adresu, poproś urząd o uzupełnienie swoich danych – radzą autorzy poradnika.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

– Pamiętaj, Twój adres nie znajdzie się na liście, jeśli nie dopełniłeś obowiązku odbioru budynku po jego wybudowaniu i nie zgłosiłeś go do gminy.W poradniku znajdziemy też m.in. adres wyszukiwarki gospodarstw domowych, które CPPC planuje objąć podłączeniem do sieci w ramach projektów I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Szybka sieć

Do tej pory beneficjentom projektów szerokopasmowych wypłacono ponad 2,5 mld zł, a z szybkich sieci korzysta już prawie 580 tys. gospodarstw domowych. Wiele wspartych projektów znajduje się już w bardzo zaawansowanej fazie realizacji i zakończą się jeszcze w tym roku. Pozostałe będą realizowane w 2022 i 2023 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!