Dostęp do internetu szerokopasmowego – jak uzyskać?

Szerokopasmowy dostęp do internetu – usługa polegająca na łączeniu z internetem za pomocą szybkiego łącza lub medium o dużej przepustowości. Jak uzyskać dostęp do takiego internetu?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 grudnia 2021

Czym jest internet szerokopasmowy?

Połączenie wykorzystuje szerokie pasmo częstotliwości wytwarzane przez modem. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się technologie z rodziny DSL (xDSL), WiMAX, PON, DOCSIS lub inne podobne.

Jak informuje Orange na swoim blogu, obecnie na rynku występują dwie podstawowe technologie dostępu do łącza szerokopasmowego.Pierwsza z nich oparta jest na transferze danych za pośrednictwem miedzianych kabli telekomunikacyjnych, druga to światłowód.

Internet szerokopasmowy – miedziane kable konta światłowód

Łącze szerokopasmowe na miedzianych kablach pozwala pobierać dane z prędkością nawet do kilkudziesięciu MB/s. Jego działanie jest możliwe w zasadzie w całej Polsce. Natomiast światłowodowy internet szerokopasmowy to rozwiązanie, które dopiero od niedawna działa w naszym kraju. Pozwala pobierać dane z ogromną prędkości, aktualnie nawet do 1 GB/s i więcej. Działa w największych miastach, choć pojawia się i wokół aglomeracji miejskich.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Szerokopasmowy dostęp jest przeciwieństwem dostępu wąskopasmowego, na przykład wdzwanianego z wykorzystaniem modemu telefonicznego, które ma przepływność ograniczoną do 56 Kb/s.

Dlaczego w niektórych miejscowościach mieszkańcy nadal nie mają dostępu do szybkiego internetu?

W Polsce rozwojem internetu szerokopasmowego zajmują się oczywiści operatorzy, ale przede wszystkim rząd polski. Między innymi w ramach Programu Polska Cyfrowa, którego celem jest, aby wszyscy mieszkańcy, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, mieli dostęp do szybkiego internetu.

Szacuje się, że do 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych na terenach słabo zaludnionych, inwestycyjnie trudno dostępnych, będzie w zasięgu sieci internetu szerokopasmowego.

Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?Mikołaj Frączak

Brak dostępu do szybkiego internetu w Polsce często wiąże się z kosztami i brakiem opłacalności. Jednocześnie rozwój technologii sprzyja wdrażaniu tej technologii także poza aglomeracjami.

Gdzie się dowiedzieć, czy na mojej ulicy będzie doprowadzony internet szerokopasmowy?

Wystarczy sprawdzić poniższe kwestie:

Krok 1 — Wyszukiwarka gospodarstw domowych

Sprawdź, czy Twój adres znajduje się w wyszukiwarce gospodarstw domowych, które rząd planuje objąć podłączeniem do sieci w ramach projektów dofinansowanych z Programu Polska Cyfrowa.

Krok 2 — Rejestr budynków

Jeśli w wyszukiwarce nie ma Twojego adresu, upewnij się, czy dopełniłeś obowiązku odbioru budynku po jego wybudowaniu i zgłosiłeś go do gminy. Jeśli tak – upewnij się, że gmina zgłosiła Twój budynek do rejestru. To ważne, bo na podstawie tych danych przygotowujemy listę adresów, które nie mają jeszcze dostępu do szybkiego internetu.

Krok 3 — Operator w Twojej okolicy

Jeśli ktoś w Twojej okolicy ma dostęp do szybkiego internetu– sam możesz załatwić wszystkie formalności. Po prostu zapytaj, z usług jakiego operatora korzysta i skontaktuj się z nim.

Może się też zdarzyć, że jakiś operator ma już plan działania na obszarze, na którym mieszkasz i chce tam wybudować swoją sieć. W tym wypadku ma on pierwszeństwo podejmowania działań i 3 lata na zrealizowanie projektu.

Zgłoś się do niego i poproś o wypełnienie złożonego zobowiązania.

Krok 4 — Plan inwestycyjny w Twojej okolicy

Jeśli chcesz sprawdzić, który operator zgłosił plan inwestycyjny na Twoim terenie – wyślij zapytanie.

Krok 5 — Kontakt

Jeśli mimo kontaktu z operatorem nadal nie jesteś pewien,dlaczego Twój dom nie został objęty projektem, skontaktuj się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej instytucją pośredniczącą w Programie Polska Cyfrowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!