Jak działa inteligentny system parkingowy?
Asseco wdrożyło w Rzeszowie inteligentny system parkingowy. Jak działa takie rozwiązanie w mieście?
- Michał Górecki
- /
- 20 grudnia 2021
Hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc
Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Strefa płatnego parkowania została objęta systemem, który zbiera i analizuje dane na temat dostępności oraz możliwości zaparkowania pojazdów. Informacje o ilości wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Ponadto rozbudowana została miejska sieć światłowodowa.
Innowacyjny system wdrożony przez Asseco Data Systems, na jaki zdecydowały się władze miasta Rzeszowa, wpłynie z korzyścią na ruch pojazdów indywidualnych w strefie płatnego parkowania, skróci czas potrzebny na zaparkowanie, a tym samym pozwoli na oszczędności finansowe związane ze stale rosnącymi kosztami eksploatacji pojazdów. Przyczyni się także do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz poprawi bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej.
Jak będzie działał inteligentny system parkingowy?
Inteligentnym Systemem Płatnego Parkowania Metropolis.ISPP jest objęte około 2200 miejsc postojowych. Do detekcji zajętości wykorzystano elementy sztucznej inteligencji oparte na sieciach neuronowych analizujące obraz obszarów postojowych z kamer stałopozycyjnych oraz dane z czujników zajętości miejsca postojowego. Informacja o wolnych miejscach będzie prezentowana na rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania interaktywnych tablicach informacyjnych VMS oraz poprzez udostępnioną aplikację mobilną E-PARKING.
Czy firma może zorganizować pracownikom dojazd do pracy?Mikołaj Frączak
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W tym projekcie ważną rolę odgrywa także aplikacja mobilna. Mieszkańcy, którzy pobiorą ją na swoje urządzenia, zyskają dostęp do nawigacji i informacji o lokalizacji wolnych miejsc parkingowych w danej chwili. Dzięki bieżącej aktualizacji dane są zawsze w czasie rzeczywistym, co gwarantuje szybkość i bezpieczeństwo całego procesu. To rozwiązanie usprawni ruch, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy dostępność wolnych miejsc parkingowych zmienia się bardzo szybko.
Aplikacja potrzebna do obsługi systemu
Ponadto aplikacja umożliwia opłacenie parkingu i przypomina o kończącym się czasie parkowania. Aplikacja mobilna zapewni szybki dostęp do informacji o kosztach i godzinach funkcjonowania strefy oraz pozwoli na zdalną realizację płatności za parkowanie, przyczyniając się do profilaktyki COVID, gdyż korzystamy z własnego telefonu. Użytkownicy aplikacji będą mieli możliwość zgłaszania uszkodzeń, awarii infrastruktury strefy parkowania, niewłaściwych zachowań innych użytkowników parkingów, usprawniając tym samym działanie służb miejskich.
Co bardzo istotne, w ramach projektu, w centrum Rzeszowa powstała także infrastruktura sieci światłowodowej, która w przyszłości ułatwi wykonanie szybkich połączeń sieciowych obiektów miejskich i budowę kolejnych systemów informatycznych.Wartość kontraktu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020 to 14,7 mln zł.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?