Na aukcję 5G w Polsce jeszcze poczekamy
Przynajmniej do stycznia nie zostanie podpisana ustawa w sprawie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, bez której nie powiedzie się aukcja częstotliwości 5G.
- Mikołaj Frączak
- /
- 22 grudnia 2021
Na aukcję 5G jeszcze poczekamy
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, projekt ustawy potrzebnej do rozpoczęcia aukcji częstotliwości na nową sieć 5G nie trafi w tym roku na posiedzenie Rady Ministrów. Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal nie rozdysponował tzw. pasma C — gdzie komercyjni operatorzy telekomunikacyjni będą budować sieć komórkową piątej generacji.
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa miał zapewniać pełne bezpieczeństwo państwowym instytucjom, w korzystaniu z nowoczesnych technologii, przy jednoczesnym zachowaniu poufności. Nowelizacja ustawy idzie o krok, dalej umożliwiając państwu decydowanie kto i na jakich zasadach będzie w Polce świadczył innowacyjne usługi, w tym np. rozbudowanie sieci 5G czy podział częstotliwości. Czy takie zmiany wprowadza chaos na rynku telekomunikacyjnym i jednocześnie będą miały wpływ na użytkowników?
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa – czym jest?
W dniu 1 sierpnia 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, implementującą do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii – tzw. Dyrektywy NIS.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Celem przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa było opracowanie uregulowań prawnych umożliwiających implementacje dyrektywy NIS oraz utworzenie efektywnego systemu bezpieczeństwa teleinformatycznego na poziomie krajowym.
Nie ma aukcji 5G bez KSC
Niestety,aby aukcja częstotliwości 5G doszła do skutku, musi wejść w życie ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. To właśnie ona pozwoli na wybranie „operatora narodowego”, który będzie niejako koordynatorem wdrożenia kolejnej częstotliwości w ramach 5G. Należy jednak pamiętać, że ustawa o KSC stworzy także „instytucję” dostawcy niezaufanego, co bardzo może utrudnić rozwój 5G w Polsce.
Technologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaMikołaj Frączak
5G będzie najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w historii
Globalne analizy firmy Ericsson ujawniły niemal 300-krotny wzrost mobilnego transferu danych od 2011 roku, czyli roku pierwszej publikacji Ericsson Mobility Report. To oznacza, że technologia 5G nie zwalnia a pandemia, tylko przyspiesza inwestycje.
Dlaczego 5G będzie najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w historii?
Przesłankę, że 5G stanie się najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w dotychczasowej historii, wzmacnia prognoza szacująca osiągnięcie blisko 660 mln subskrypcji 5G do końca tego roku. Wzrost ten jest spowodowany przez przewidywane zapotrzebowanie w Chinach i Ameryce Północnej, wynikające częściowo przez obniżające się ceny urządzeń 5G.
- W 3. kwartale 2021 roku na całym świecie przybyło netto 98 mln subskrypcji 5G, podczas gdy liczba nowych subskrypcji 4G wyniosła 48 mln. Szacuje się, że do końca 2021 roku sieci 5G będą docierać do ponad 2 mld ludzi – wynika z raportu Ericsson Mobility Report.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?