Sztuczna inteligencja zadba o bezpieczeństwo w więzieniach

Więźniowie i funkcjonariusze Służby Więziennej pod okiem Wielkiego Brata? To może być przyszłość więziennictwa w Polsce. Pracują nad tym naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 grudnia 2021

Algorytm przewidzi zdarzenia w więzieniu?

aukowcy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych pracują nad narzędziem do wykrywania zachowań niepożądanych wśród osób przebywających w aresztach śledczych i zakładach karnych. Rozwiązanie ma bazować na specjalnie zaprojektowanych algorytmach automatycznej detekcji i predykcji zdarzeń.Jedną z bolączek jednostek penitencjarnych jest skuteczny monitoring miejsc, w których przebywają osadzeni.

Obecnie funkcjonariusze obserwują sytuację w określonych lokalizacjach za pośrednictwem przemysłowych kamer IP. Wyzwanie stanowi obserwowanie wielu lokalizacji jednocześnie. Odciążeniem dla funkcjonariuszy Służby Więziennej może się okazać narzędzie opracowywane przez badaczy z PW.

Jak będzie działać rozwiązanie?

– Obecnie są wdrożone systemy wizyjne, które jednak nie są zautomatyzowane. Funkcjonariusz sam musi zapanować nad dużą liczbą kamer i obserwować, co się dzieje w wyznaczonych punktach – wyjaśnia dr hab. inż. Piotr Bilski, kierownik projektu z ramienia PW. – Naszym zadaniem jest zaprojektowanie algorytmów przewidujących i wykrywających zdarzenia takie jak np. bójki, napaści na strażników, próby ucieczki – tłumaczy badacz.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Monitoring posesji jednorodzinnej — czy to legalne?Monitoring posesji jednorodzinnej — czy to legalne?Michał Górecki

Uczenie głębokie wkracza do akcji

Nasi naukowcy bazują na obrazie zarejestrowanym przez kamery i wykorzystują w badaniach głębokie sieci neuronowe uczone i uruchamiane na kartach graficznych. Chociaż istnieją już systemy umożliwiające wykrywanie na filmach konkretnych osób i zachowań, to zadanie, przed którym stoją badacze z Wydziału EiTI, polega na ich zmodyfikowaniu i przystosowaniu do specyficznych warunków panujących w jednostkach penitencjarnych.

– Aby zminimalizować liczbę fałszywych alarmów, ale też uniknąć ryzyka niewychwycenia niebezpiecznych zachowań, musimy dysponować dostatecznie dużą liczbą przykładów poszczególnych zdarzeń o różnorodnym przebiegu. Przykładem mogą być bójki osadzonych – filmowane z różnych pozycji, w zmiennym oświetleniu. Wystarczająca liczba danych uczących musi iść w parze z odpowiednio dopasowanymi progami detekcji – podkreśla dr hab. inż. Piotr Bilski.

Nowatorskie rozwiązania

Na tle innych rozwiązań tego typu projekt specjalistów z PW będzie się wyróżniał m.in. otwartą architekturą. Dzięki niej możliwa będzie modyfikacja algorytmów i analiza danych wizyjnych, dźwiękowych i termowizyjnych. System ma być też skalowalny, co oznacza możliwość swobodnego określenia liczby jednocześnie przetwarzanych obrazów.W ramach projektu będzie również przygotowana baza konkretnych scenariuszy wraz z opisem zawierającym m.in. predyktory poszczególnych zdarzeń.

Projekt „Inteligentny system wspomagania decyzji oparty na algorytmicznej analizie obrazu w działaniach służb wymiaru sprawiedliwości” jest finansowany przez NCBR. Liderem jest Politechnika Warszawska, zaś partnerami konsorcjum są Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach i firma JAS Technologie. Gestorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Źródło: Politechnika Warszawska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!