Czym jest technologia 5G Standalone?
Operator sieci Plus wraz firmami Ericsson oraz OPPO prowadzi intensywne testy 5G w technologii Standalone.
- Mikołaj Frączak
- /
- 3 stycznia 2022
Sieć 5G w technologii Standalone
Sieć 5G w technologii Standalone działa niezależnie od infrastruktury LTE, co przekłada się na jeszcze wyższą szybkość wysyłania i pobierania danych oraz niższe opóźnienia. Zrealizowane pomyślnie laboratoryjne testy sieci 5G Standalone (SA) z wykorzystaniem należącego do Plusa pasma 2600 TDD, pozwoliły na przejście do kolejnej fazy testów, tym razem w sieci komercyjnej.
Sieć 5G w technologii Standalone działa niezależnie
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Wykorzystywana w aktualnie działających sieciach 5G technologia Non-Standalone (NSA) wymaga integracji 5G z infrastrukturą 4G, natomiast 5G Standalone (SA) działa całkowicie niezależnie od sieci wcześniejszych generacji. Przekłada się to na jeszcze lepsze parametry transmisji danych, większą pojemność oraz zmniejszenie opóźnień. Dodatkowo, 5G SA umożliwia wdrożenie nowych rozwiązań biznesowych opartych o tzw. plastrowanie sieci (network slicing). Warto również podkreślić fakt, że 5G SA jest najbardziej energooszczędną generacją sieci komórkowych.
5G i Ericson Radio System
Testowane w Plusie rozwiązanie 5G SA firmy Ericsson składa się z dwóch elementów: radiowej sieci dostępowej RAN — Ericsson Radio System oraz sieci szkieletowej — Ericsson 5G Core. W testach wykorzystywane są smartfony z obsługą 5G SA marki OPPO.Ericson Radio System to otwarte na nowe usługi radiowe rozwiązanie dostępowe w pełni przygotowane do dalszego rozwoju sieci komórkowych. Dzięki zastosowaniu agregacji pasm 5G zwiększa się pojemność oraz zasięg sieci. Massive MIMO i mmWave w sieci 5G SA umożliwiają połączenia z bardzo niskimi opóźnieniami i wyższymi niż dotychczas prędkościami transmisji danych.
Technologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaMikołaj Frączak
- Od uruchomienia pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce nieustannie pracujemy nad rozwojem tej technologii. Nie chcemy, aby 5G kojarzone było jedynie z kampaniami reklamowymi, lecz staramy się, aby było realną odpowiedzią na zachodzące na naszych oczach zmiany i wiążące się z nimi potrzeby naszych klientów. Prace nad rozwojem technologii 5G Standalone są kolejnym elementem procesu, dzięki któremu użytkownicy Plusa mogą korzystać z najnowszych światowych rozwiązań technologicznych – powiedział Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.
5G będzie najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w historii
Globalne analizy firmy Ericsson ujawniły niemal 300-krotny wzrost mobilnego transferu danych od 2011 roku, czyli roku pierwszej publikacji Ericsson Mobility Report. To oznacza, że technologia 5G nie zwalnia a pandemia tylko przyspiesza inwestycje Dlaczego 5G będzie najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w historii? Przesłankę, że 5G stanie się najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w dotychczasowej historii, wzmacnia prognoza szacująca osiągnięcie blisko 660 mln subskrypcji 5G do końca tego roku.
Wzrost ten jest spowodowany przez przewidywane zapotrzebowanie w Chinach i Ameryce Północnej, wynikające częściowo przez obniżające się ceny urządzeń 5G. — W 3. kwartale 2021 roku na całym świecie przybyło netto 98 mln subskrypcji 5G, podczas gdy liczba nowych subskrypcji 4G wyniosła 48 mln. Szacuje się, że do końca 2021 roku sieci 5G będą docierać do ponad 2 mld ludzi – wynika z raportu Ericsson Mobility Report.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?