Sieci neuronowe pomogą radiologom w diagnozie
Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wykorzystał technologię sieci neuronowych do analizy obrazów rezonansu magnetycznego stawu skokowego.
- Michał Górecki
- /
- 7 stycznia 2022
Smarter Achilles MRI z Uniwersytetu Warszawskiego
Stworzone przez nich narzędzie Smarter Achilles MRI przyspieszy i ułatwi pracę lekarzy radiologów i jest już testowane w kilku polskich klinikach ortopedycznych. W projekt zaangażował się fundusz Aligo Venture Capital, od którego spółka pozyskała właśnie wsparcie wysokości 1,1 mln złotych.
Smarter Diagnostics to wywodzący się z Uniwersytetu Warszawskiego spin-off prowadzony przez Bartosza Boruckiego i dr. Norberta Kapińskiego. Ich narzędzie wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji (głębokie sieci neuronowe) do analizy obrazów powstałych podczas badania stawu skokowego rezonansem magnetycznym. Używając go, lekarz-radiolog otrzymuje obiektywne wsparcie zarówno na poziomie szczegółowej analizy obrazu, jak i przy tworzeniu raportu z badania, co znacznie przyspiesza jego pracę.
Celem narzędzia nie jest zastąpienie ich pracy, a wsparcie w żmudnym procesie analizy obrazów z badań rezonansem magnetycznym i czasochłonnej procedurze tworzenia raportów, przy jednoczesnej redukcji liczby błędów diagnostycznych.
Dojrzałość technologiczna
Projekt Smarter Achilles MRI powstał w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) na bazie wieloletnich doświadczeń w metodach wspomagania komputerowego.
Obecnie Smarter Achilles MRI jest na zasadzie pilotaży wdrażany dla lekarzy-radiologów w kilku klinikach ortopedycznych m.in. Carolina Medical Center, Centrum Medycznym Gamma i MIRAI Clinic. Jednak radiolodzy specjalizujący się w obrazowaniu układu mięśniowo-szkieletowego wspierają projekt od wczesnych etapów.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Mikołaj Frączak
Diagnostyka ścięgna Achillesa w obrazowaniu RM
Obrazowanie rezonansu magnetycznego (RM/MRI) to jedna z podstawowych technik diagnostycznych w zakresie oceny układu mięśniowo-szkieletowego, wykorzystywana też w ocenie stawu skokowego i ścięgien Achillesa. Dostarcza najwyższej jakości informację obrazową o stanie badanych tkanek. Znajduje zastosowanie nie tylko w ortopedii, ale też w medycynie sportowej czy w badaniach klinicznych. Pozwala zarówno diagnozować choroby i urazy, jak i monitorować leczenie, stan zdrowia lub personalizować rehabilitację. Ocena badań obrazowych RM wymaga jednak eksperckiej wiedzy o układzie mięśniowo-szkieletowym i doświadczenia radiologa, nie tylko w zakresie techniki obrazowania, ale też obrazowanego problemu.
Czym jest SmarterAchillesMRI?
Smarter Achilles MRI to oprogramowanie do automatycznej oceny stanu ścięgna Achillesa w badaniach Rezonansu Magnetycznego. Bazując na algorytmach wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI), analizuje obrazy ścięgna i dostarcza informacje diagnostyczne. Zapewnia możliwość generowania obiektywnych i ustrukturyzowanych raportów opisujących stan ścięgna.
Wspiera radiologów zmniejszając ich obciążenie dzięki automatyzacji wybranych zadań i tworzeniu treści opisu badania. Zwiększa dostępność i wiarygodność diagnozy obrazowej oraz pozwala spersonalizować rehabilitację. Umożliwia monitorowanie stanu zdrowia i procesów leczenia.
Narzędzie Smarter Achilles MRI może działać zarówno w tle (backend) – jako w pełni zintegrowane z systemem archiwizacji obrazów medycznych (PACS), gdzie napływające badania są przetwarzane bez udziału radiologów, jak również – jako integralna część środowiska stacji opisowej lekarza radiologa np. typu RIS (frontend), gdzie radiolog może współpracować z oprogramowaniem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?