Sieci neuronowe pomogą radiologom w diagnozie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wykorzystał technologię sieci neuronowych do analizy obrazów rezonansu magnetycznego stawu skokowego.

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 stycznia 2022

Smarter Achilles MRI z Uniwersytetu Warszawskiego

Stworzone przez nich narzędzie Smarter Achilles MRI przyspieszy i ułatwi pracę lekarzy radiologów i jest już testowane w kilku polskich klinikach ortopedycznych. W projekt zaangażował się fundusz Aligo Venture Capital, od którego spółka pozyskała właśnie wsparcie wysokości 1,1 mln złotych.

Smarter Diagnostics to wywodzący się z Uniwersytetu Warszawskiego spin-off prowadzony przez Bartosza Boruckiego i dr. Norberta Kapińskiego. Ich narzędzie wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji (głębokie sieci neuronowe) do analizy obrazów powstałych podczas badania stawu skokowego rezonansem magnetycznym. Używając go, lekarz-radiolog otrzymuje obiektywne wsparcie zarówno na poziomie szczegółowej analizy obrazu, jak i przy tworzeniu raportu z badania, co znacznie przyspiesza jego pracę.

Celem narzędzia nie jest zastąpienie ich pracy, a wsparcie w żmudnym procesie analizy obrazów z badań rezonansem magnetycznym i czasochłonnej procedurze tworzenia raportów, przy jednoczesnej redukcji liczby błędów diagnostycznych.

Dojrzałość technologiczna

Projekt Smarter Achilles MRI powstał w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) na bazie wieloletnich doświadczeń w metodach wspomagania komputerowego.

Obecnie Smarter Achilles MRI jest na zasadzie pilotaży wdrażany dla lekarzy-radiologów w kilku klinikach ortopedycznych m.in. Carolina Medical Center, Centrum Medycznym Gamma i MIRAI Clinic. Jednak radiolodzy specjalizujący się w obrazowaniu układu mięśniowo-szkieletowego wspierają projekt od wczesnych etapów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Mikołaj Frączak

Diagnostyka ścięgna Achillesa w obrazowaniu RM

Obrazowanie rezonansu magnetycznego (RM/MRI) to jedna z podstawowych technik diagnostycznych w zakresie oceny układu mięśniowo-szkieletowego, wykorzystywana też w ocenie stawu skokowego i ścięgien Achillesa. Dostarcza najwyższej jakości informację obrazową o stanie badanych tkanek. Znajduje zastosowanie nie tylko w ortopedii, ale też w medycynie sportowej czy w badaniach klinicznych. Pozwala zarówno diagnozować choroby i urazy, jak i monitorować leczenie, stan zdrowia lub personalizować rehabilitację. Ocena badań obrazowych RM wymaga jednak eksperckiej wiedzy o układzie mięśniowo-szkieletowym i doświadczenia radiologa, nie tylko w zakresie techniki obrazowania, ale też obrazowanego problemu.

Czym jest SmarterAchillesMRI?

Smarter Achilles MRI to oprogramowanie do automatycznej oceny stanu ścięgna Achillesa w badaniach Rezonansu Magnetycznego. Bazując na algorytmach wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI), analizuje obrazy ścięgna i dostarcza informacje diagnostyczne. Zapewnia możliwość generowania obiektywnych i ustrukturyzowanych raportów opisujących stan ścięgna.

Wspiera radiologów zmniejszając ich obciążenie dzięki automatyzacji wybranych zadań i tworzeniu treści opisu badania. Zwiększa dostępność i wiarygodność diagnozy obrazowej oraz pozwala spersonalizować rehabilitację. Umożliwia monitorowanie stanu zdrowia i procesów leczenia.

Narzędzie Smarter Achilles MRI może działać zarówno w tle (backend) – jako w pełni zintegrowane z systemem archiwizacji obrazów medycznych (PACS), gdzie napływające badania są przetwarzane bez udziału radiologów, jak również – jako integralna część środowiska stacji opisowej lekarza radiologa np. typu RIS (frontend), gdzie radiolog może współpracować z oprogramowaniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!