Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?

Nikt nie lubi „wolnego” internetu. Niestety dostawcy usług chwalą się szybkością w reklamach przed podpisaniem umowy. Niestety rzeczywistość bardzo często jest odmienna od zapewnień w reklamach.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 listopada 2021

Szybkość internetu a prawo

Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach prędkości transmisji danych: minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci mogą skutecznie dochodzić roszczeń, wobec dostawców korzystając z Raportu z certyfikowanych pomiarów.

SpeedTest obliczy jak szybki jest Wasz internet

Pomiarami internetu zajmuje się m.in. SpeedTest, publikująca co miesiąc swoje rankingi. Właśnie pojawiła się ich najnowsza publikacja analizująca szybkość internetu wśród dostawców usługi za październik 2021 roku. SpeedTest tworzy rankingi na podstawie wyników testów swoich użytkowników w aplikacjach webowych, mobilnych (Android oraz iOS) oraz desktopowych (Windows).

Dzięki temu mogą tworzyć największy polski ranking dostawców Internetu.Wyniki publikowane są w cyklach miesięcznych w dwóch kategoriach: Internet domowy oraz Internet mobilny. Ponadto, w każdej kategorii SpeedTest udostępnia informacje o statystykach wojewódzkich oraz dla największych miast. Najnowszy ranking za 2021.10 powstał na podstawie 3,9 mln pomiarów, w tym 861 tys. w aplikacjach mobilnych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie działa internet? Sprawdź, kiedy możesz liczyć na odszkodowanieNie działa internet? Sprawdź, kiedy możesz liczyć na odszkodowanieMikołaj Frączak

Ranking dostawców internetu domowego i mobilnego

Ranking dostawców internetu domowego powstał na podstawie pomiarów dla operatorów stacjonarnych oraz mobilnych w ramach połączeń przez router lub modem USB. Pomiary wykonano we wszystkich aplikacjach SpeedTest.pl. W pierwszej trójce dostawców z najszybszym internetem znalazły się INEA, UPC oraz T-Mobile.Ranking dostawców internetu mobilnego powstał na podstawie pomiarów dla operatorów mobilnych w ramach połączeń 3G/4G/5G. Pomiary wykonano w aplikacjach mobilnych SpeedTest.pl na smartfonach i tabletach. Na podium znalazły się T-Mobile, Orange a trzecie miejsce zajął Play.

Jak działają rankingi SpeedTest?

Jak informuje firma, nazwa operatora określana jest na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE (niezależna i niedochodowa organizacja wspierająca infrastrukturę sieci Internet) lub przekazanych od operatora. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregowane są surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie.

Dzięki temu firma uśrednia nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.

Źródło: SpeedTest

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!