Jaka przeglądarka internetowa jest najlepsza?

Korzystamy z nich każdego dnia. To dzięki nim możemy przeglądać treści w dużych portalach tematycznych, rozmawiać ze znajomymi w mediach społecznościowych czy oglądać materiały VOD. Przeglądarki internetowe są z nami od początku istnienia internetu. Która przeglądarka internetowa jest najlepsza?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Co wyróżnia dobre przeglądarki internetowe?

Przede wszystkim troska o prywatność użytkownika. Żyjemy w czasach, kiedy niemal każdy internauta zostawia w sieci swój cyfrowy odcisk palca. Byłoby dobrze, gdybyśmy mieli wpływ na to, jakie treści przedostają się do sieci, a jakie nie.

Pierwszą barierę powinna stanowić właśnie przeglądarka. Nie musi ona wiedzieć o nas zbyt wiele. Nie zawsze warto pozwalać też na wysyłanie danych diagnostycznych do jej twórców. Czasem lepiej odhaczyć tę funkcję i z niej zrezygnować.

Dobra przeglądarka internetowa to w 2021 roku urządzenie multiplatformowe, czyli takie, którego dedykowane wersje można pobrać na różne systemy operacyjne. Od Microsoft Windows, przez Linuxa, po MacOS, a na Androidzie kończąc.

Niemal każda aplikacja daje nam też możliwość utworzenia konta użytkownika, dzięki któremu możemy szybko zarządzać naszymi danymi oraz przesyłać je między urządzeniami. Jak to działa w praktyce? Załóżmy, że właśnie czytaliśmy artykuł na wybranym portalu na komputerze PC, kiedy padło zasilanie. Po uruchomieniu tej samej przeglądarki na smartfonie powinniśmy mieć możliwość wznowienia lektury niemal dokładnie w tym miejscu, gdzie skończyliśmy. To świetna, wysoko oceniana przez społeczność funkcja.

Jakie są najpopularniejsze przeglądarki na rynku?

Czasy dominacji Internet Explorera już dawno odeszły do lamusa. Co więcej, sama przeglądarka nie jest już nawet rozwijana. Wyparł ją Microsoft EDGE, który od niedawna bazuje na silniku Chromium OS. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że EDGE ma dość niewielki udział w rynku.

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Niekwestionowanym liderem jest Google Chrome. Narzędzie jest dostępne zarówno na Windowsa i Maca, jak i na smartfony napędzane Androidem oraz te, które pracują na iOS od Apple. Chrome zbudował swoją potęgę w zaledwie kilka lat i niewiele wskazuje na to, by usługa niebawem miała utracić zaufanie społeczności.

Drugie miejsce przynależy do Firefoxa. To przeglądarka, której rozwój trwa już od ponad dwóch dekad. Wydaje ją Fundacja Mozilla, której głównym celem jest walka o prywatność w sieci. Jest to narzędzie bezpieczne, stale aktualizowane, a na dodatek multiplatformowe. 

Warto jeszcze wskazać na Safari — czyli domyślną przeglądarkę od Apple — oraz na Operę, która wprawdzie swoje najlepsze lata ma już za sobą, jednak wciąż rozwija swoje usługi. Niedawno firma wypuściła nawet dedykowaną dla graczy wersję swojej przeglądarki — Operę GX. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy istnieje w pełni bezpieczna przeglądarka internetowa?

Raczej nie. Tak naprawdę kluczowym elementem układanki zawsze jest użytkownik. Osoba stosująca się do zasad higieny cyfrowej bez problemu może pracować na dowolnej, nawet uchodzącej za niezbyt bezpieczną, przeglądarce bez ryzyka, a ktoś, kto instaluje aplikacje z niepewnych źródeł, mimo wielu dedykowanych zabezpieczeń, może paść ofiarą hakerów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!