Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Choć zmiana czasu miała być zlikwidowana, wciąż jeszcze przestawiany zegarki. Najbliższa zmiana czasu zaplanowana jest w październiku. Dowiedz się, kiedy będzie zmiana czasu.

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 października 2021

Obecnie funkcjonujemy w dwóch strefach – czasu letniego i zimowego. Dwa razy w roku przechodziliśmy z czasu zimowego na letni i odwrotnie. Powoduje to czasowe turbulencje i kłopoty stąd propozycja by zlikwidować zmianę czasu i pozostać przy jednolitej wartości. Przynajmniej w Unii Europejskiej. Niestety, okazuje się, że konkretne państwa Wspólnoty nie są w stanie się dogadać i na razie projekt jest w zawieszeniu.

Kiedy zmieniamy czas?

Aktualne staje się więc pytanie, kiedy zmieniamy czas na zimowy. W 2021 zmiana czasu nastąpi w nocy z 30 października na 31 października. Zegarki przestawiamy wtedy z godziny trzeciej na drugą. Na razie zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie. To aktualne obowiązuje do końca 2021 roku. Co będzie później? Na razie nie wiadomo.

Oto 5 cech, po których poznasz dobrego laptopa do gier!Oto 5 cech, po których poznasz dobrego laptopa do gier!Mikołaj Frączak

Dlaczego zmieniamy czas?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Podstawowym  argumentem za zmianą czasu jest maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. A przynajmniej tak uważano jeszcze w XVIII wieku, gdy rozpoczęły się dyskusje na temat zmiany czasu. Chodziło o względy ekonomiczne. Zmiana czasu miała przynieść oszczędności spowodowane dostosowaniem się do słonecznych godzin. Benjamin Franklin obliczył, że dzięki takiemu zabiegowi uda się zaoszczędzić mnóstwo wosku do świec, których używano do oświetlania przestrzeni. Do Europy zmiana czasu wchodziła stopniowo ale część z nich szybko z pomysłu zrezygnowała. W Polsce zmiana czasu było wprowadzana z przerwami. Od 1977 zmiany czasu dokonujemy regularnie.

Ostatnia zmiana czasu

Jak już wspominaliśmy, zmiana czasu jest szeroko dyskutowana przez kraje Unii Europejskiej. W marcu 2021 czas mieliśmy zmieniać po raz ostatni. Pandemia koronawirusa zawiesiła pomysł zmian i na razie jest on „zamrożony”

Dlaczego nie warto zmieniać czasu

Sprawa jest ważna o tyle, że wciąż pojawiają się nowe argumenty za tym, żeby ze zmiany czasu zrezygnować. Przede wszystkim dlatego, że światło słoneczne jest już mniej ważne dla naszego życia. Coraz więcej raportów wskazuje na to, że dodatkowa godzina nie wpływa na oszczędności energii. I tak zresztą dziś korzystamy z energooszczędnych żarówek i sprzętów elektronicznych. Zmiana czasu powoduje niekorzystne skutki zdrowotne. Przede wszystkim dlatego, że prowadzi do rozregulowania trybu życia, co wpływa na niekorzystne samopoczucie. Jednak największym problemem związanym ze zmianą czasu są perturbacje w transporcie.

Na razie jednak niewiele wskazuje na to byśmy zrezygnowali ze zmiany czasu. Może pora wziąć przykład z takich krajów jak choćby Chiny i Japonia, które czasu nie zmieniają?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!