Koniec z współdzieleniem kont i reklamy na Netflix do końca roku

Amerykański dziennik New York Times opublikował informacje dotyczące zmian na serwisie e Netflix, które mają nastąpić nie później niż w ostatnim kwartale 2022 roku.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 maja 2022

Koniec ze współdzieleniem kont i reklamy?

Dziennikarze NYT dotarli do notatki dyrektorów Netfliksa z której wynika, że Netflix może wprowadzić swoją tańszą wersję z reklamami do końca roku. To szybciej, niż pierwotnie wskazał Netflix. W specjalnej notatce dyrektorzy Netflix powiedzieli, że zamierzają wprowadzić reklamy w ostatnich trzech miesiącach roku. W notatce zapowiedziano również, że Netflix planuje rozpocząć zająć się kwestią udostępniania haseł wśród swoich subskrybentów mniej więcej w tym samym czasie.

Co to oznacza dla klientów?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z pewnością reklamy na Netflix będą się pojawiały wyłącznie w najtańszych opcjach subskrypcji lub w innej formule, np. na ekranie startowym, przed rozpoczęciem filmu lub przy nowościach i wysoko pozycjonowanych produkcjach. Jeśli chodzi o koniec z współdzieleniem kont, prawdopodobnie nadal będzie można to robić, ale w droższym abonamencie miesięcznym.

Netflix traci widzów i dlatego wprowadza zmiany

Netflix stracił klientów po raz pierwszy od 10 lat. Odnotował w pierwszym kwartale 2022 roku spadek subskrybentów o 200 tysięcy. To miliony dolarów strat. Przez 10 lat Netflix był prawdziwym hegemonem wśród widzów korzystających z płatnej subskrypcji za telewizję. Nie było drugiej takiej platformy, która tak szybko zyskiwałaby nowych klientów. W tyle pozostawały takie firmy jak HBO czy Canal Plus. Od pewnego czasu Netflix zaczął jednak tracić kolejne rynki, głównie na rzecz Disneya i Apple. Tak było między innymi w USA. Natomiast na świecie łącznie nadal był największy. Tak jest i teraz, ale wkrótce może to się zmienić.

Vinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówVinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówMikołaj Frączak

Pierwszy kwartał 2022 roku okazał się jednak bardzo bolesny dla firmy. Po raz pierwszy od 10 lat Netflix stracił, a nie zyskał nowych użytkowników. Konkurencja w postaci Disney i Apple musi zacierać ręce, ponieważ skoro ci użytkownicy korzystali w ogóle z subskrypcji to najpewniej pójdą z pieniędzmi do konkurencji.

Netflix topi współdzielenie kont?

Dlaczego Netflix chce zmusić użytkowników do zaprzestania współdzielenia kont? Z pewnością po to, aby więcej zarobić. Niestety może to bym mieć obosieczny. Firma zaczęła „oszczędzać” i blokować możliwość współdzielenia kont za darmo na kilku rynkach, Nie oznacza to, że nie można ich współdzielić w ogóle. Po prostu trzeba zapłacić inny, czasem wyższy abonament. Efekt?

Netflix miła zarobić 1,6 mld dolarów

Jak informował Serwis Variety kilka tygodni temu, zgodnie z nową analizą Wall Street, jeśli plan zostanie pomyślnie wdrożony na całym świecie, może zwiększyć zyski Netflixa o 1,6 miliarda dolarów. Gra zatem mogła być warta świeczki, nawet jeśli trzeba będzie długo przekonywać opornych. Niestety część użytkowników powiedziała chyba pass i postanowiła zobaczyć jak to wygląda u konkurentów.

Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej

Jak wyglądają zmiany na Netfliksie?Netflix testuje dodatkowe płatności dla kont, które wykorzystywane są przez więcej niż jednego klienta — gospodarstwo domowe. Współdzielenie kont na Netfliksie jest bardzo powszechne wśród Polaków, jak również na całym świecie. Zamiast płacić kilkadziesiąt złotych za jeden dostęp, można tę kwotę podzielić na kilka osób. Niestety nie jest to zgodne z regulaminem Netfliksa. Dlatego firma „wychodzi naprzeciw oczekiwaniom” klientów, aby więcej osób mogło zgodnie z regulaminem korzystać z usługi, bez zagrożenie zablokowania konta. W życiu nie ma jednak nic za darmo.

Netflix proponuje całkiem legalne współdzielenie konta z kimkolwiek chcemy, ale trzeba będzie za to zapłacić. Wasi znajomi mogą oglądać Netfliksa za pomocą wspólnego konta, ale trzeba będzie uiścić dodatkową opłatę.

Testy na kilku rynkach

Netflix testuje podwyżki na razie w Ameryce Południowej, m.in. w Chile, Kostaryce i Peru. Klienci będą mieli do wyboru dwie opcje umożliwiające dodanie dodatkowego członka lub przeniesienie profilu na nowe konto. Oczywiście nie podjęto żadnej ostatecznej decyzji w sprawie kont Netflix udostępnianych na całym świecie, ale znając firmę to tylko kwestia czasu.

Źródło: własne, Netflix, New York Times, Variety. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!