Kosz w telefonie z Androidem - ostatni sposób, by odzyskać przypadkowo utracone dane?

Każdemu z nas zdarzy się czasem popełnić błąd i usunąć ważny dla nas plik. Może to być nagranie, dokument tekstowy czy zdjęcie lub materiał wideo, jaki jest ważny dla naszej pracy. Czy da się w jakiś sposób odzyskać takie dane? Jak może nam w tym pomóc kosz w systemie Android?

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 czerwca 2021

Czy każdy telefon z Androidem ma wbudowany kosz systemowy?

Jeszcze nie. Wiele wskazuje na to, że ten stan rzeczy zmieni się już w bardzo bliskiej przyszłości, jednak na ten moment na rynku wciąż są sprzedawane urządzenia, które napędza oprogramowanie, gdzie kosz na usunięte pliki nie jest dostępny.

Dużo nowości ma tutaj przynieść Android 12, jednak oprogramowanie wciąż nie jest udostępniane publicznie. Jeśli więc mamy starszy telefon, który na dodatek napędza starsza wersja softu, na przykład Android 8 lub Android 9, to nie będziemy mieć dostępu do kosza systemowego.

W sytuacji, gdybyśmy niechcący usunęli jakiś plik, może to być kwestia niezwykle problematyczna. Oczywiście zawsze można skorzystać z profesjonalnego oprogramowania do odzyskiwania danych, jednak nikt nie da nam stu procent gwarancji na to, że odzyskamy wszystkie dane, jakie chcemy.

Którzy producenci stawiają na wbudowany kosz systemowy?

Pamiętajmy o tym, że Android to oprogramowanie otwarte, które wybrani producenci, czyli na przykład Samsung, Sony czy Xiaomi, mogą niemal dowolnie modyfikować. W praktyce daje to też możliwość stworzenia kosza systemowego, do którego trafiają usunięte pliki.

Jak często aktualizować antywirusa?Jak często aktualizować antywirusa?Martyna Kowalska

Na szczęście zdecydowana większość producentów zdała sobie sprawę z tego, że o przypadkowe usunięcie plików bardzo łatwo i stworzyła odpowiednie rozwiązania. Decydując się na zakup smartfona większości firm dostępnych w Polsce, o obecność kosza możemy być spokojni.

Zwykle jego zasada działania jest taka, że pliki są tam przechowywane przez 30 dni, a po tym czasie są trwale kasowane. Daje to użytkownikom sporo czasu, by zorientowali się, że niektóre dane, jakie usnęli, jednak nie miały znaleźć się w koszu systemowym.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak znaleźć kosz w Androidzie? Niestety jego umiejscowienie jest różne. Kluczową rolę odgrywa tutaj to, jaki producent stworzył dane oprogramowanie. Przeważnie jednak można odnaleźć go w ustawieniach galerii systemowej. Znajduje się tam zakładka Usunięte lub Kosz.

W jaki sposób można odzyskać skasowane dane z telefonu z Androidem?

Jeśli przegapiliśmy termin 30 dni lub gdy okazało się, że nasz system operacyjny nie miał kosza, to będziemy zmuszeni do skorzystania ze specjalistycznego oprogramowania. Niestety, ale sporo usług jest dostępnych za opłatą.

Na szczęście z pomocą przychodzą też wyspecjalizowane komisy GSM, które oferują płatną (ale często dość tanią) usługę odzyskiwania danych. Jeśli chcemy uniknąć problemów w przyszłości, to warto synchronizować wybrane pliki z chmurą danych, bez względu na to czy będzie to Dysk Google, czy Dropbox lub OneDrive. Wybór jest ogromny, a rozwiązania chmurowe od wybranych firm często dają nam za darmo choćby 5 lub 10 GB przestrzeni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!