Kto odpowiada za drogi w gminach w Polsce?

Osoby, które podróżują komunikacją publiczną, ale i własnymi samochodami, często nie zdają sobie sprawy z tego, kto jest zarządcą danej drogi. Dlaczego to tak ważne? Kto odpowiada za drogi w gminach w Polsce?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Kategorie dróg w Polsce

W naszym kraju figuruje dość prosty podział zaszeregowania dróg. Z pewnymi modyfikacjami został on wprowadzony w 1999 roku, wraz z reformą terytorialną, która wprowadziła podział na województwa, powiaty grodzkie i powiaty ziemskie. Ustawa została niedawno poszerzona o aglomeracje, jednak jej rdzeń pozostał nienaruszony.

Najwyższą kategorię dróg stanowią naturalnie autostrady oznaczane literą A i odpowiednim numerem oraz drogi ekspresowe, które oznaczane są literą S. Za te drogi odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli więc przez Katowice przechodzi autostrada A4, to za stan jezdni odpowiada właśnie lokalny oddział GDDKiA. 

Podobnie wygląda sytuacja dotycząca sieci Dróg Krajowych, która w Polsce jest bardzo mocno rozbudowana. Drogi Krajowe (DK) także leżą w gestii GDDKiA. Część z nich została w ostatnich latach odnowiona, ale nie brakuje też odcinków, które dopiero czekają na remont. 

Wspólnym mianownikiem wszystkich ciągów jezdnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad jest to, że w razie dużego zaśnieżenia szos, nawet gdyby gmina miała wolne pługi śnieżne, to (jeśli nie ma podpisanej odpowiedniej umowy z Generalną) nie powinna pozwalać im odśnieżać tych szos. 

Jakie są niższe stopnie zaszeregowania dróg w Polsce?

W tym gronie trzeba wskazać na Drogi Wojewódzkie (DW), którymi zarządza odpowiednia jednostka powołana przez marszałka województwa. To wojewoda i Urzędy Wojewódzkie odpowiadają za ich remonty, a także planowane rozbudowy czy modernizacje. 

Business Continuity Plan (BCP)Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki

Charakterystyczną cechą Dróg Wojewódzkich jest żółta tabliczka. Można w ten sposób łatwo rozpoznać je na tle sieci Dróg Krajowych, które mają czerwoną tabliczkę z białym numerem przyporządkowanym danemu ciągowi komunikacyjnemu.

Poniżej znajdują się Drogi Powiatowe. Zwykle zarządza nimi PZD, czyli Powiatowy Zarząd Dróg. Warto pamiętać o tym, że z tymi drogami spotykamy się zwłaszcza w powiatach ziemskich. Jeśli powiat stanowi miasto na prawach powiatu — na przykład Rybnik czy Gliwice — to jednocześnie miasto jest ich zarządcą.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Za jakie drogi odpowiadają miasta w powiatach grodzkich?

Zwłaszcza za drogi miejskie. Zazwyczaj to tych ciągów jezdnych jest w gminie najwięcej. Warto zwrócić też uwagę na to, że w kompetencji urzędów gmin leży dzielenie tych dróg na różne klasy zaszeregowania. Im wyższa klasa jezdni, tym szybciej będzie ona odśnieżana lub naprawiana.

Czasem miasto może podpisać umowę o przekazaniu nowo wybudowanej drogi na przykład Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak wymagana jest tutaj zgoda obu stron. Taki zapis ma chronić GDDKiA przed przejęciem w zarządzanie zbyt dużej ilości dróg.

Gmina może też zawierać umowy o współpracy na przykład z sąsiednimi wsiami czy innymi miastami o wspólnych inwestycjach remontowych, czy drogowo-budowlanych. Można też finansować takie umowy w zakresie PPP oraz funduszy zewnętrznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!