Laptopy dla uczniów zabezpieczone przed sprzedażą. Jak?

Uczniowie otrzymają własne laptopy od państwa, ale to budzi spore kontrowersje. Rząd planuje zabezpieczyć je przed odsprzedażą za pomocą… grawerunku i naklejki.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 marca 2023

Laptopy od rządu będą odsprzedawane?

W nadchodzącej jesieni, 370 tysięcy 4-klasowych uczniów ze szkół podstawowych otrzyma własne laptopy od państwa. W mediach pojawiają się doniesienia o możliwych próbach nielegalnej odsprzedaży sprzętu przez niektórych rodziców. 

Aby zapobiec temu zjawisku, rząd zapowiedział wprowadzenie specjalnych zabezpieczeń. Każdy laptop będzie posiadał… wygrawerowany znak z orłem w koronie oraz naklejkę z logiem Unii Europejskiej. Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, zapewnia, że te środki mają utrudnić próby sprzedaży takiego sprzętu. Rząd chce w ten sposób dbać o bezpieczeństwo i interes dzieci. Choć nie wydaje się to szczególnie utrudniający sprzedaż sposób. 

CES 2022: ASUS zapowiada laptopy z kosmosuCES 2022: ASUS zapowiada laptopy z kosmosuMikołaj Frączak

W celu zabezpieczenia laptopów przed próbami nielegalnej odsprzedaży, wewnątrz obudowy komputera zostanie wygrawerowany wizerunek naszego godła, tj. orła oraz napis „Rzeczpospolita Polska”. Znak i napis będą umieszczone w pustej przestrzeni pod klawiaturą, po lewej lub po prawej stronie touchpada. 

Mają one być wyraźnie widoczne oraz czytelne dla odbiorcy. Minister Cieszyński wskazuje, że wprowadzenie tego zabezpieczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień, a rząd będzie szeroko informował o jego istnieniu, aby udaremnić próby nielegalnej odsprzedaży sprzętu, który jest przeznaczony dla pomocy dzieciom.

Laptopy ze środków unijnych

Oprócz wizerunku orła i napisu „Rzeczpospolita Polska” na laptopach znajdzie się też naklejka z symbolem Unii Europejskiej. To dlatego, że środki na laptopy zostały przeznaczone z KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy. 

Czy pracownik może zabrać firmowego laptopa do domu?Czy pracownik może zabrać firmowego laptopa do domu?Mikołaj Frączak

Pandemia pokazała, że pomimo programów społecznych dla polskich rodzin, wiele domostw nie posiada żadnego komputera czy laptopa do nauki dla dzieci (w 2019 r. w Polsce 83,1% gospodarstw domowych posiadało przynajmniej jeden komputer). Tym samym program ten ma pomóc w wyrównaniu szans i nierówności wśród dzieci i młodzieży. Ponadto, w tym samym czasie komputery trafią także do nauczycieli, a prawo do otrzymania sprzętu zostanie zagwarantowane na kolejne lata.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!