Czy pracownik może zabrać firmowego laptopa do domu?

Każdy przełożony lubi, gdy pracownik tak angażuje się w pracę w firmie, że bierze dodatkowe zlecenia i zadania, które wykonuje po godzinach. Czy do tych celów może być wykorzystywany firmowy laptop? Na co warto uważać?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 sierpnia 2021

Firmowy laptop poza firmą: na co uważać?

Na pewno trzeba upewnić się, że pracownik rozumie, że jest to narzędzie służące do pracy, a nie miejsce, gdzie można na przykład instalować swoje gry czy logować się na swoją prywatną pocztę lub do usług VOD, by zobaczyć ulubiony film lub serial.

Niestety, ale to nie wszystkie kwestie, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Dużą rolę odgrywa też odpowiednie zabezpieczenie danych firmowych. Jeśli pracownik łączy się z siecią z ogólnodostępnego hotspotu, a nasza firma przechowuje dane w chmurze, to szanse na wyciek ważnych informacji są dość spore. 

O wiele lepiej zainwestować w połączenia szyfrowane. Już łączenie się z hotspotu, jaki utworzymy z naszego smartfona, daje o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa uważają, że to jeden z najczęstszych błędów. 

Warto wskazać też na to, że laptop z firmy nie powinien dziwnym trafem znaleźć się w dłoniach osób, które nie pracują w firmie. Niestety, ale oznacza to także ograniczenie dostępu do niego przez osoby z naszej rodziny, na przykład przez partnera, partnerkę czy dzieci. 

Kto odpowiada za firmowego laptopa?

Pracownicy wychodzą z mylnego założenia, że skoro dane urządzenie zostało im użyczone, to szef zdaje sobie sprawę z tego, że może stać się coś złego i na pewno godzi się na to, że może przydarzyć się jakiś wypadek, na przykład na pracy zdalnej, za którego naprawę zapłaci firma.

Jak zarządzać linią produkcyjną?Jak zarządzać linią produkcyjną?Anna Malinowska

Zgodnie z literą prawa, jeśli dane urządzenie zostało nam użyczone, to pracownik ponosi za nie odpowiedzialność. Warto pamiętać o tym, że nie jest to tak zwana odpowiedzialność cząstkowa, ale całościowa, do pełnej wartości urządzenia, co czasem oznacza konieczność wysupłania z kieszeni nawet kilku tysięcy złotych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W chwili użyczenia laptopa obie strony powinny zdawać sobie z tego sprawę, dlatego też warto spisać umowę użyczenia i dokładnie określić tam wszystkie zasady z nią związane. Taki dokument powinien być podpisany przez obie strony i sporządzony w dwóch kopiach.

Jak dbać o firmowe mienie?

W idealnym świecie o taki komputer powinniśmy troszczyć się o niego tak samo, jak o swoje urządzenia, jakie kupiliśmy za nasze własne, ciężko zarobione pieniądze. Warto stosować się do tej zasady. Bez względu na to, czy użyczono nam laptopa, smartfona czy drogiego samochodu.

Zawsze warto dbać o bezpieczeństwo i przestrzegać podstawowych zasad. Hasło do urządzenia to absolutne minimum. Pamiętajmy też o tym, by korzystać z oryginalnej ładowarki oraz by nie uszkodzić wypożyczonego nam sprzętu. Mogłoby to wpłynąć negatywnie na jego wartość oraz komfort pracy z nim.

Pamiętajmy też o tym, że jak nas widzą, tak nas piszą. Jeśli zadbamy o powierzone nam mienie, to przełożony na pewno doceni naszą troskę, co być może zaważy na awansie w przyszłości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!