Lista modeli wycofanych przez Apple. Bo są za stare

Apple regularnie publikuję listę modeli uznanych za przestarzałe. Właśnie pojawiła się nowa lista modeli wycofanych przez Apple. Jest na niej osiem modeli, które zadebiutowały w latach 2015-2016

 • Michał Górecki
 • /
 • 3 sierpnia 2022

Apple regularnie publikuję listę modeli uznanych za przestarzałe. Właśnie pojawiła się nowa lista modeli wycofanych przez Apple. Jest na niej osiem modeli, które zadebiutowały w latach 2015-2016

Lista modeli obejmuje 8 modeli MacBooka, MacBooka Air, MacBooka Pro i iMaca, która po raz pierwszy na rynku pojawiły się w latach 2015 i 2016. Na uwagę zasługuje fakt, że za przestarzały został uznany pierwszy model MacBooka Pro z paskiem dotykowym Touch Bar. Warto przypomnieć, że 2016 pojawił się on jako kompletna nowość w ramach odświeżania modelu MacBook Pro. Firma Apple usunęła po latach pasek dotykowy z wyższych modeli MacBooka Pro, ale nadal jest on dostępny w nowym, 13-calowym MacBooku Pro z chipem M2.

Gry online mogą być niebezpieczne. Jak nie ściągać pirackich gier?Gry online mogą być niebezpieczne. Jak nie ściągać pirackich gier?Mikołaj Frączak

Lista modeli wycofanych przez Apple

Oto pełna lista modeli wycofanych przez Apple

 • MacBook (12-calowy, początek 2016 r.)
 • MacBook Air (13-calowy, początek 2015 r.)
 • MacBook Pro (13-calowy, początek 2015 r.)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2016 r., dwa porty Thunderbolt)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2016, cztery porty Thunderbolt)
 • MacBook Pro (15-calowy, 2016 r.)
 • iMac (21,5-calowy, koniec 2015 r.)
 • iMac (27-calowy, Retina 5K, koniec 2015 r.)

Oprócz komputerów za przestały uznano też 9,7 calowy iPad Pro wydany w 2016 roku.

Jaki sprzęt Apple uznaje za przestarzały? Zasady Apple są jasne. Sprzęt uznaje się za przestarzały jeśli mija pięć lat od zakończenia dystrybucji przez Apple. Przestarzały sprzęt nie będzie naprawiany w Autoryzowanych Serwisach Apple, chyba że części zamienne do nich są jeszcze dostępne.

Jak czytamy na stronie Apple: „usługi i części można uzyskać przez dłuższy czas, zgodnie z przepisami prawa lub przez okres do 7 lat — zależnie od dostępności części. Ponadto notebooki Mac mogą spełniać kryteria przedłużonego okresu naprawy obejmującego wyłącznie baterię do 10 lat od zakończenia dystrybucji produktu do sprzedaży, w zależności od dostępności części. Apple nie oferuje wsparcia dla niektórych produktów przestarzałych technologicznie. Twoje urządzenie jest obsługiwane przez bieżące uaktualnienia systemu operacyjnego i wspierane przez sieć ponad 5000 certyfikowanych przez Apple punktów napraw, na które możesz liczyć, jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Uznanie sprzętu za przestarzały to częsta praktyka producent elektroniki. Chodzi przede wszystkim o to, że technologia rozwija się bardzo szybko i wspieranie starych urządzeń nie jest opłacalne. Wszystko dlatego, że po latach znacznie taniej wyprodukować podzespoły o lepszych parametrach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!