Gry online mogą być niebezpieczne. Jak nie ściągać pirackich gier?

Gry video są coraz popularniejsze. Wraz ze wzrostem ich popularności, rośnie ryzyko ściągnięcia niebezpiecznego oprogramowania na komputer.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 sierpnia 2022

Ponad 209 miliardów dolarów to wartość jaką ma osiągnąć w tym roku rynek gier video. Tym samym ma być większy o prawie 11 proc. rok do roku. Ponad połowę tej wartości generują mobilne gry video. Tak popularny i zyskowny rynek powoduje, że interesują się internetowi piraci. Piraci nie oszczędzają tutaj żadnej możliwości. Nielegalne gry pojawiają się tak na zwykłych komputerach, jak i urządzeniach mobilnych i konsolach. Ściągnięcie pirackiej gry to spory kłopot. Nie dość, że grozi za to kara finansowa, to jeszcze ryzykujemy zainfekowanie urządzenia niebezpiecznym oprogramowaniem. Dane z połowy 2021 wskazują, że pirackie gry „pomogły” wykraść ponad milion adresów mailowych i 26 milionów danych logowania.

Jak działają pirackie gry?

Pirackie gry na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od gier dystrybuowanych legalnie. Działają one ponieważ twórca pirackiej kopii znalazł sposób na obejście systemu zabezpieczeń DRM (system zarządzania prawami cyfrowymi), czyli technologii zaprojektowanej do ochrony treści chronionych prawem autorskim.

Antywirusy chroniące gromadzone dane, dysk twardy i prywatność w sieciAntywirusy chroniące gromadzone dane, dysk twardy i prywatność w sieciRafał Stępniewski

Wirusy w pirackich grach

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nierzadko pirackie wersje gier dostępne są bardzo atrakcyjnej cenie albo nawet za darmo. Chodzi o to by przekonać użytkownika do ściągnięcia tej wersji gry. Przy okazji „dodają” szkodliwe oprogramowanie. Możliwość ściągnięcia pirackiej gry jest swego rodzaju „bramą” do naszego sprzętu przez którą przechodzą torrenty, czy mailowy phisihing. Zdarza się, że piracka gra „zmusza” nas do wyłączenia programu antywirusowego. W efekcie nieświadomie instalujemy sobie trojana, albo inny wirus. Czasem też „pozwalamy” programowi wyświetlać reklamy, które są wyjątkowo uporczywe i utrudniają codzienne korzystanie z komputera czy telefonu.

Jak uniknąć problemów z prawem i z wirusami?

Przedstawiciele firmy ESET przypominają, że używanie pirackich gier jest nielegalne. W zależności od prawa jakie obowiązuje w danym kraju, piractwo może doprowadzić do kar finansowych, a nawet aresztu i pozbawienia wolności. Na szczęście stosując kilka zasad, mocno ograniczymy ryzyko ściągnięcia złośliwego oprogramowania.

Co trzeba zrobić by się ochronić? Warto skorzystać z rad eksperta ESET

·       Zawsze używaj programów antywirusowych od renomowanych dostawców na wszystkich urządzeniach

·       Nigdy nie dezaktywuj programu antywirusowego podczas instalacji jakiegokolwiek rodzaju gier i programów

·       Sprawdź dwa razy rekomendowane ustawienia ochrony na każdej platformie gamingowej jakiej używasz (np. Steam)

·       Nigdy nie otwieraj linków i załączników w mailach budzących jakiekolwiek wątpliwości

·       Zawsze odwiedzaj oficjalne strony deweloperów gier lub sprawdzone sklepy takie jak Apple App Store i Google Play

Źródło: ESET

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!