Masz telefon z Androidem? Twój WhatsApp może nie działać

Komunikator WhatsApp może nie być obsługiwany przez część urządzeń z systemem operacyjnym Android. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja do przesyłania wiadomości należąca do Facebooka przestałą obsługiwać urządzenia z systemem Android 4.0.4 i starszym.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 listopada 2021

Stary Android nie dla WhatsAppa

Jeśli masz dość stare urządzenie z Androidem i korzystasz WhatsAppa, jako głównego kanału komunikowania się ze światem to od kilku dni powinieneś mieć problem z odbieraniem wiadomości. A to wszystko przez wyłączenie obsług dla starszych urządzeń z zainstalowanym Androidem w wersji 4.0.4 i starszej. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja do przesyłania wiadomości należąca do Facebooka przestała je obsługiwaćPowodem rezygnacji z obsługiwanych urządzeń i jednocześnie starego oprogramowania jest kwestia bezpieczeństwa.

Starsze wersje systemu operacyjnego nie są już bezpieczne, i zawierają luki, na które tylko czekają cyberprzestępcy. Dlatego, aby zapewnić 100 procent jakości usług, a także bezpiecznego przesyłania i odbierania danych, z których słynie WhatsApp, firma do czasu do czasu decyduje się na rezygnację z poprzedni wersji oprogramowania produkowanego przez Google.

Co należy zrobić, aby korzystać z WhatsAppa?

Osoby, które do tej pory korzystały ze starszych urządzeń lub oprogramowania powinny jak najszybciej przełączyć się na nowsze smartfony. Tym samym będą na nich zainstalowane nowsze wersje Androida, co pozwoli bez problemów korzystać z komunikatora. Jeżeli zdecydujemy się jednak nic nie zmieniać, trzeba się w przyszłości pogodzić z brakiem dostępu do WhatsAppa, naszych znajomych, zapisanych czatów i powiadomień. Lepiej też zawczasu wykonać kopię zapasową czatów lub wyeksportować ją.

WhatsApp wdrożył szyfrowane kopie zapasowe. Jak je włączyć?WhatsApp wdrożył szyfrowane kopie zapasowe. Jak je włączyć?Michał Górecki

Z jakiego systemu aktualnie korzystam?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie wszyscy mogą mieć świadomość co do tego, z której wersji Androida aktualnie korzysta. To żaden problem. W celu sprawdzenia, na jakim systemie operacyjnym aktualnie działa wasze urządzenie, wystarczy przejść do Ustawienia> Informacje o telefonie, a następnie przewijając w dół, aby znaleźć wersję, na której działa.

WhatsApp dba o większe bezpieczeństwo

Firma zaczyna bardzo mocno dbać o bezpieczeństwo użytkowników. Nie tylko wyłącza obsługę starych urządzeń ze starszymi wersjami Androida, aby uchronić dane przed wykradzeniem. Dodatkowo WA wdrożył też szyfrowanie czatów. Jak zapewnia firma, wszystko, co udostępniają użytkownicy znajomym i rodzinie, ma pozostać między nimi. Dlatego na tym niezwykle popularnym na świecie komunikatorze wprowadzone zostało m.in. domyślne pełne szyfrowanie.

Wiele osób szukało możliwości utworzenia kopii zapasowych czatów na wypadek utraty telefonu. To czego brakowało więc w WhatsApp to szyfrowanie wiadomości archiwalnych. Użytkownicy, chcąc zachować swoje czaty ze znajomymi czy też pracownikami wykorzystywali do tego popularne chmury dostępne choćby za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Mowa tu o Google Cloud czy w przypadku urządzeń Apple – iCloud. Na szczęście ta usługa także została wprowadzona, choć trzeba ją aktywować osobiście.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!