mObywatel po aktualizacji. Kilka przydatnych funkcji

Centralny Ośrodek Informatyki poinformował na Twitterze o kilku nowościach, jakie znalazły się w najnowszej aktualizacji popularnej, rządowej aplikacji dla obywateli „mObywatel”. Czym tym razem zaskoczyli nas programiści? Sprawdziliśmy

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 października 2022

Łatwiejsza weryfikacja w mObywatel

Pierwsza z nowości ucieszy osoby, których smartfony obsługują weryfikację biometryczną, czyli np. odcisk palca. Teraz właśnie w ten sposób, bez konieczności wpisywania ustalonego numeru PIN będzie się można połączyć z usługą. To dobre rozwiązanie, szczególnie, że na każdym kroku w różnych aplikacjach, programach i systemach, potrzebny jest nam czterocyfrowy kod lub bardziej skomplikowane hasło. Najwyraźniej programiści mObywatela zauważyli, że w wielu sytuacjach biometria może ułatwić ludziom życie. Wreszcie to samo tyczy się także rządowej aplikacji z dowodem, prawem jazdy, czy legitymacją szkolną.

Nowy sposób logowania z pewnością przyspieszy dostęp do dokumentów znajdujących się w wirtualnym portfelu. To dobry dowód na to, że myśląc o cyberbezpieczeństwie, wcale nie trzeba mnożyć kolejnych zabezpieczeń w postaci loginów, kodów, haseł i im podobnych.

 

Wniosek o dopłatę do źródeł ciepła

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W zamyśle twórców, mObywatel miał się rozwijać nie tylko w kierunku cyfrowego portfela, ale także miejsca, w którym realizowane będą liczne e-usługi administracji. Tu aplikacja idzie z duchem czasu i pozwala na złożenie wniosku o rządową dopłatę do źródeł ciepła, co z pewnością powinno przełożyć się na sprawny proces bez kolejek, wniosków i logowań do wielu stron internetowych.

Aktualizacja prawa jazdy w mObywatelu

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Prowadzicie samochód. Zatrzymuje was policja do kontroli i prosi o dokumenty. Sięgacie po smartfona, w którym działa przecież mPrawo Jazdy. Klikacie na odpowiednią ikonę, po czym okazuje się, że konieczna jest aktualizacja przez profil zaufany. W stresie zapominacie hasła. Co prawda, policja i tak jest w stanie ustalić wasze dane i uprawnienia również bez tego, ale… po co się niepotrzebnie denerwować i przedłużać kontrolę? 

W tym wypadku, od najnowszej wersji mObywatela, prawo jazdy zaktualizuje się samo bez konieczności przypominania sobie i wpisywania loginów i haseł. To oznacza, że po raz kolejny programiści pomyśleli o praktycznych sytuacjach, w których elektroniczne prawko może się przydać.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!