Najczęściej używane hasła na świecie. "123456" dopiero na drugim miejscu!

Firma Nordpass przygotowała listę 200 najbardziej popularnych haseł stosowanych w 2022 roku. Jak się okazuje, stare i niebezpieczne nawyki nadal występują w internecie i to mimo coraz poważniejszych zagrożeń ze strony cyberprzestępców. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 listopada 2022

Hasła niczym klucz do sejfu podany złodziejowi

Mimo coraz większej świadomości cyberzagrożeń ogromne rzesze internautów za nic mają zalecenia dotyczące stosowania silnych haseł. Jak pokazuje lista skompletowana przez Nordpass, użytkownicy różnych usług w internecie nadal stawiają na szybką rejestrację, a konieczność wpisania hasła nadal traktują jak zło lub przymus. Jakie są najpopularniejsze hasła w 2022 roku? 

Jak utworzyć silne hasło i czego unikać przy jego tworzeniu?Jak utworzyć silne hasło i czego unikać przy jego tworzeniu?Michał Górecki

Hasło „123456” nie jest liderem

Hasło „123456”, wbrew obiegowym opiniom nie jest liderem wśród najpopularniejszych haseł. Pierwsze miejsce według Nordpass zajmuje bowiem słowo „password”, czyli „hasło”. Zastosowano je w 4.929.113 sprawdzonych przypadkach. Według ekspertów, jego złamanie wprawnym oszustom zajmie… mniej niż jedną sekundę.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Drugie miejsce zajmuje wspomniane „123456” występujące w 1.523.537 przypadkach. Trzecie miejsce zajęło bardzo podobne, choć nieco bardziej rozbudowane „123456789” (413.056 przypadków).

Hasła z sąsiadujących klawiszy

Internauci na całym świecie lubią drogi na skróty, o czym świadczą hasła złożone z sąsiadujących ze sobą znaków np. „qwerty” (5 miejsce) lub „1q2w3e4r” (32. miejsce).

Hasło ma znaczenie

Niektórzy internauci wychodzą z założenia, że hasło musi mieć ukryte znaczenie. Zapominają jednocześnie, że znaczenie ma siła jego złożoności. I tak 43. miejsce zajęło romantyczne „iloveyou”. Na 70 miejscu znajdujemy „dragon”, zaś cztery pozycje niżej „football”. Zresztą nazwy kilku dyscyplin sportowych przewijają się w zestawieniu 200 najpopularniejszych haseł.

Czasem dostosowujemy hasła do urządzenia, z którego korzystamy np. „samsung” (78 miejsce). 

Hasło z popkultury

Duże znaczenie mają także hasła zaczerpnięte z popkultury np. „pokemon” (108 miejsce), „superman” (125) oraz „eminem” (178). 

Hasło z imienia

Najpopularniejszym hasłem powstałym z imienia jest „thomas” (110 miejsce), nieco dalej „michael” (114), „jessica”(140) i „anthony” (155). Często podobne frazy występują w połączeniu z rokiem urodzenia, co dla cyberprzestępców nie stanowi większego problemu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!