Jak utworzyć silne hasło i czego unikać przy jego tworzeniu?
rnrnCoraz więcej osób zastanawia się, jak dziś stworzyć silne hasło do naszego komputera,telefonu, ogólnie systemu czy oprogramowania. Choć w sieci pojawia się wiele pomysłów, warto skorzystać z żelaznych zasad tworzenia silnych haseł. Przypominają o tym eksperci firmy Fortinet.
- Michał Górecki
- /
- 1 czerwca 2022
Eksperci z firmy Fortinet przypominają, że dobre hasło to takie, które łatwo zapamiętać użytkownikowi, ale jednocześnie trudne do odgadnięcia przez osoby, które znają wiele szczegółów z jego życia. Użycie imienia swojego pierwszego zwierzęcia lub ulicy, na której się wychowało, nie jest najlepszym pomysłem. Dodanie do hasła cyfr i znaków specjalnych również nie sprawi, że stanie się ono niemożliwe do złamania. Hakerzy, niestety, mają na to swoje sprawdzone sposoby.
Czego unikać przy tworzeniu haseł?
Przede wszystkim warto unikać dodawania w haśle informacji, które już mogły zostać w różny sposób przechwycone przez cyberprzestępców. Dotyczy to dat urodzin, numerów telefonów, informacji o firmie, nazw filmów i drużyn sportowych, prostych słów, w których zamieniamy litery na znaki specjalne („H4sl0” zamiast „Hasło”, „P@$$w0rd” zamiast Password).
Tworząc hasło należy wykorzystać mało prawdopodobne lub pozornie przypadkowe kombinacje wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli. Silne hasło to też takie, które liczy przynajmniej 10 znaków.
Specjaliści Fortinet polecają najlepsze praktyki dotyczące zarządzania hasłami. Przede wszystkim nigdy nie dziel się z nikim swoim hasłem. Nie używaj tego samego hasła do różnych kont. Jeśli zostanie ono złamane, cyberprzestępcy zyskają dostęp do większej ilości twoich prywatnych danych. Co ważne, zmieniaj hasło co trzy miesiące. To znacząco zmniejsza szanse przestępców na pozyskanie dostępu do twojego konta.
Dopłata do dekodera lub telewizora. Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?Michał Górecki
Użytkownikom zaleca się również korzystanie z managerów haseł, by w automatyczny sposób tworzyć długie, skomplikowane hasła do usług sieciowych. To sposób na to, by używać wyłącznie silnych, trudnych do złamania kombinacji. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu wystarczy zapamiętać wyłącznie jeden „klucz” do wirtualnego sejfu na swoje hasła.
Jak zapobiec złamaniu hasła przez cyberprzestępców?
Istnieje szereg technik, które pozwalają ochronić dane przed zakusami hakerów. Ważne jest też, aby nie ograniczać się tylko do jednej.
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe – Potwierdzenie tożsamości użytkownika przez system, do którego się loguje, wymaga dodatkowej weryfikacji za pomocą tokenu fizycznego lub w aplikacji mobilnej. Nawet jeśli hakerom uda się złamać hasło, to i tak nie będą mogli oni ukończyć procesu logowania, a co za tym idzie – uzyskać dostępu do danych.
Jednokrotne logowanie (SSO) – Umożliwia użytkownikom korzystanie z jednej, bezpiecznej nazwy użytkownika i hasła w kilku aplikacjach w firmie.
Szkolenia i edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa – Cyberzagrożenia stale ewoluują, więc każdy użytkownik sieci powinien być świadomy czyhających na niego niebezpieczeństw. Dlatego warto skorzystać z darmowych kursów, których są dostępne online. Jest to kluczowy rodzaj aktywności, który pomoże skutecznie chronić w sieci dane swoje, rodziny lub firmy.
Źródło: Fortinet
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?