Dopłata do dekodera lub telewizora. Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?
Rządowy program dofinansowania do dekodera lub telewizora – przypominamy, kto może skorzystać ze wsparcia.
![](/img/zdjecia/1/2022_05/8095.jpg)
- Michał Górecki
- /
- 27 maja 2022
Trzeci etap przełączenia sygnału za nami
23 maja nastąpił trzeci etap przełączenia sygnału nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC w kolejnych sześciu województwach. Aby pomóc gospodarstwom domowym, których sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne dokonanie zakupu odbiornika, Rząd wprowadził program dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego, który ma służyć jako wsparcie gospodarstw domowych, będących w trudnej sytuacji materialnej.
Pomoc tak — nadużycia nie
Program wsparcia do zakupu dekoderów oraz telewizorów dla gospodarstw domowych w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest dużym ułatwieniem dla wielu rodzin- co jest głównym celem projektu.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Co ważne, składając wniosek świadczeniobiorca oświadcza m.in. że gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną, w związku z tym, nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego. Identyfikujemy jednak nadużycia, m.in. w niniejszym zakresie, co powoduje, że prowadzone są postępowania administracyjne w celu ustalenia, czy osoba, która pobrała świadczenie była uprawniona do skorzystania z niego.
Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?
Za nadużycie w świetle przepisów prawa mogą być uznane zakupy drogich odbiorników cyfrowych bez wyraźnego uzasadnienia dla takiego zakupu wynikającego ze szczególnych potrzeb np. zdrowotnych. W takich przypadkach, możliwe jest wezwanie osoby korzystającej ze świadczenia do złożenia wyjaśnień dotyczących sytuacji materialnej jej gospodarstwa domowego, a w przypadku stwierdzonych w ramach postępowania nieprawidłowości zwrot nienależnie pobranego dofinansowania.
Kolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćMikołaj Frączak
Zainteresowanie programem
Złożono już ponad 200 tys. wniosków o dofinansowanie do zakupu telewizora (kwota dofinansowania — 250 zł) i dekodera (100 zł dofinansowania). W programie bierze udział już 1000 przedsiębiorców, a w ponad 3500 punktach sprzedaży można zrealizować świadczenie, z którego do tej pory skorzystało już ponad 144 tys. gospodarstw domowych.
Dofinansowanie do telewizora i dekodera
Nowelizacja przewiduje m.in. rozróżnienie kwoty dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to100zł.Zmiany legislacyjne wynikają z konieczności zapewnienia nieprzerwanego dostępu do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej wszystkich obywateli.
Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie
Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem:
- Formularza online na platformie gov.pl
- Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej
Po złożeniu wniosku otrzymasz specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie.
Źródło: Gov.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?