Cyberwojna w Ukrainie. ESET obnaża działanie hakerów

rnBadacze ESET odkrywają nową wersję ArguePatch wykorzystywanego w atakach wycelowanych w Ukrainę.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 maja 2022

Nowa wersja ArguePatch to ewolucja złośliwego programu

Zespół badawczy ESET dokonał kolejnego odkrycia w związku z wojną w Ukrainie. Nowa wersja ArguePatch to ewolucja złośliwego programu, który został wykorzystany podczas ataku Industroyer2, skupiającego się na zakłóceniu pracy instalacji przemysłowych w ukraińskich elektrowniach. Zmodyfikowana wersja programu została wykorzystana do uruchomienia CaddyWiper, programu usuwającego dane z dysków twardych.

Grupa Sandworm APT kontynuuje wrogie działania na Ukrainie. Odkryta przez badaczy nowa wersja programu ArguePatch została wykorzystana przez grupę do uruchomienia CaddyWipera, który został wykryty przez ESET 14 marca br. ArguePatch został zmodyfikowany tak, aby zawierał kod umożliwiający odszyfrowanie i uruchomienie CaddyWiper z zewnętrznego pliku.

Kod oryginalnego pliku został nadpisany

Oprogramowanie ESET wykrywa najnowsze zagrożenie pod nazwą trojan Win32/Agent.AEGY.ArguePatch został ukryty w zmodyfikowanej, pozbawionej podpisu cyfrowego wersji pliku wykonywalnego oprogramowania antywirusowego. Kod oryginalnego pliku został nadpisany w funkcji wywoływanej podczas inicjalizacji środowiska Microsoft Visual C++.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dodany przez grupę Sandworm złośliwy kod posiada funkcjonalność uruchamiania kolejnego etapu infekcji w określonym przez atakujących czasie, co czyni z ArguePatch bombę zegarową. Taka funkcjonalność zastępuje konieczność konfigurowania zaplanowanego zadania systemu Windows i mogła być sposobem na uniknięcie wykrycia przez znane metody rozpoznawania zagrożeń — mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Kalendarium działań cybernetycznych przeciwko Ukrainie

23.02.2022

Cyberatak z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania HermeticWiper, które uszkadza dane na dysku zainfekowanego komputera, został przeprowadzony 23 lutego 2022 r. Atak był wymierzony w ukraińskie organizacje państwowe, kluczowe z punktu funkcjonowania kraju i o kilka godzin poprzedził rozpoczęcie inwazji sił Federacji Rosyjskiej. Ślady dotyczące złośliwego oprogramowania HermeticWiper sugerują, że atak ten był planowany od kilku miesięcy.

Dopłata do dekodera lub telewizora. Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?Dopłata do dekodera lub telewizora. Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?Michał Górecki

24.02.2022

Rozpoczął się drugi atak na ukraińską sieć rządową, tym razem przy użyciu IsaacWiper. IsaacWiper występował jako biblioteka DLL systemu Windows lub plik wykonywalny EXE i nie posiadał podpisu Authenticode (weryfikującego autentyczność wydawcy aplikacji). IsaacWiper nie ma podobieństw w kodzie do HermeticWiper i jest znacznie mniej wyrafinowany. Biorąc pod uwagę oś czasu, możliwe jest, że oba są ze sobą powiązane, ale na ten moment nie zostało to potwierdzone.

Badacze ESET zaobserwowali również oprogramowanie ransomware, nazwane HermeticRansom, napisane w języku programowania Go i rozpowszechniane w tym samym czasie w ukraińskiej sieci. HermeticRansom został po raz pierwszy zgłoszony we wczesnych godzinach 24 lutego 2022 UTC na Twitterze.

25.02.2022

Pojawiła się nowa wersja IsaacWipera, która zapisywała efekty działania Wipera do dziennika logowania. Zdaniem ekspertów ESET zmiana może sugerować, że atakujący nie byli w stanie usunąć danych z niektórych zaatakowanych maszyn i dodali komunikaty dziennika, aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Odkryty został także robak używany do rozprzestrzeniania Wipera, na inne komputery połączone w sieci lokalnej.

14.03.2022

Odnotowano pojawienie się CaddyWiper. Trzeci "wiper” wykorzystywany do cyberataku na Ukrainę. Oprogramowania usuwa dane, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie komputera.

12.04.2022

Pojawienie się Industroyer2.

20.05.2022

Odkrycie nowej wersji programu ArguePatch, który został wykorzystany do uruchomienia CaddyWiper.

Źródło: ESET.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!