Najpierw Ukraina, teraz Iran – Elon Musk walczy o wolność internetu

Swego czasu nagłówki prasowe na całym świecie zdominował temat pomocy Elona Muska, który dzięki konstelacji satelitów Starlink i naziemnym odbiornikom zapewnił internet walczącej Ukrainie. Teraz podobnego manewru próbował w Iranie. Tam jednak łatwo nie będzie.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 września 2022

Iran cenzuruje internet?

Po śmierci dwudziestokilkuletniej Iranki, która trafiła w ręce policji po tym, jak pokazała się publicznie bez hidżabu, przez kraj przetoczyła się fala protestów. Dodajmy, rzadko spotykanych w tej islamskiej republice. Wrogiem numer jeden dla władz w Teheranie stał się internet, a dokładnie popularne media społecznościowe i komunikatory, za pomocą których młodzi Irańczycy przekazywali sobie informacje o zbrodni oraz wyrażali swój gniew.

Starlink obniża cenyStarlink obniża cenyMartyna Kowalska

Elon Musk chce pomóc Irańczykom

O ile łatwo ocenzurować tradycyjną sieć przewodową i mobilną, o tyle dużo trudniej nałożyć komunikacyjny kaganiec na internet dostarczany drogą satelitarną. Tu pojawił się Elon Musk, który postanowił wesprzeć obywateli Iranu, szukających drogi do nieskrępowanej komunikacji. Wystarał się o odpowiednie działania ze strony władz w Waszyngtonie związane z ograniczeniem sankcji i… aktywował swoją konstelację także dla terytorium Iranu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Tu jednak pojawił się problem. Władze Iranu wykonały ruch wyprzedzający, blokując strony Starlinka. Uniemożliwiły tym samym np. zamawianie odbiorników satelitarnych, czy zwyczajne zapoznanie z ofertą amerykańskiego przedsiębiorcy

Internet satelitarny ponad rządami

Nie ulega jednak wątpliwości, że internet z satelity, pozwoli w perspektywie czasu powrócić do pierwotnej idei Internetu – czyli nieskrępowanej cenzurą sieci, która dociera do każdego zakątka globu. Oczywiście to proces, który wymaga jeszcze czasu i ogromu środków. Nie ma jednak wątpliwości, że internet oferowany przez Starlink, pozwoli ominąć bariery dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w wielu zakątkach świata. Można się spodziewać, że choćby z tego powodu pomysł „gwiezdnego łącza” w wykonaniu Elona Muska ma „błogosławieństwo” władz Stanów Zjednoczonych. 

Kwestią otwartą jest dystrybucja stosownych urządzeń do odbioru internetu z satelity. Można się jednak spodziewać, że z czasem nastąpi miniaturyzacja i standaryzacja urządzeń takich jak smartfon. Tak jak dzisiaj posiadają one moduł GPS, czy NFC, z czasem będą miały przełomową funkcję satelitarnej transmisji danych. Nie wykluczone, że ten moment nastąpi szybciej, niż się tego spodziewamy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!